Din septembrie, bacșișul va fi trecut pe bon și impozitat cu 10 la sută

Bacșișul va fi impozitat din septembrie. Va rămâne opțional, dar va fi trecut pe bonul fiscal. Măsura se aplică deja în alte țări europene și este cerută cu insistență de patronii de restaurante și hoteluri. Managerii de localuri spun că vor scăpa, astfel, de amenzile Fiscului pentru banii încasați pe care nu îi pot justifica. Iar chelnerii vor avea venituri mai mari.

Patronii de restaurante și hoteluri cer Ministerului de Finanțe ca bacșisul să fie trecut pe bonul fiscal

Patronii de localuri cer reguli noi pentru bacşiş. Vor ca legea să fie schimbată, iar banii lăsaţi ospătarilor să apară pe bonul fiscal şi să fie impozitaţi preferenţial. Astfel toţi banii care sunt lăsaţi de clinenţi ar fi la vedere! Şi ar avea de câştigat şi patronii, şi angajaţii lor şi clienţii. Iar bacşişul va putea fi plătit inclusiv cu cardul.

Impozitarea bacșișului este cerută de patronatele din turism

Impozitarea bacşişului revine în discuţie. De data aceasta o cer chiar patronatele din turism. Care spun că, în lipsa unei reglementări, angajaţii lor pierd de cele mai multe ori bacşişul lăsat de clienții care plătesc cu cardul. Acum 3 ani, când ministru al Finanțelor era tot Eugen Teodorovici, autoritățile au mai făcut o încercare, dar au renunțat rapid.

Ultima Oră

Cele mai citite