Simulările, mama învăţăturii. Elevii de liceu ar putea susține simulări în fiecare an

După simularea de la clasa a VII-a, ministrul Educaţiei, Ecaterina Andronescu, se gândeşte să introducă astfel de evaluări în fiecare an de liceu pentru a îmbunătăţi rezultatele de la Bacalaureat. Propunerile sunt discutate cu reprezentanţii părinților şi elevilor, care cred că simularea din clasa a XI-a este suficientă pentru examenul maturităţii.

Universităţile rămân fără studenţi. Ministrul Educației spune că o soluție ar fi să aducem studenți străini

Învățământul universitar s-ar putea confrunta, în curând, cu o situație nouă pentru România! Numărul celor care vor să studieze în țară este în continuă scădere așa că multe universități ar putea fi închise peste doar trei ani. O soluție ar fi să aducem studenți străini, spune ministrul Educației, îngrijorat și de numărul mic de absolvenți de liceu cu diplomă de bacalaureat.

Soluții pentru România Educată. Măsurile proiectului vor fi dezbătute și cu partidele politice

Școala românescă ar putea funcționa pe sistemul: 6 ani de școală primară şi câte trei de gimnaziu şi de liceu. În acest scenariu sunt luate în calcul două tipuri de bacalaureat, teoretic și internațional. Sunt soluții identificate de specialiștii care au lucrat la proiectul "România Educată", lansat de președintele Klaus Iohannis. Rezultatele vor fi dezbătute, în urmatoarea perioadă, cu profesori, părinți, elevi și partidele politice.

Ministerul Educației pregătește pentru anul viitor teste grilă la Evaluarea națională și la Bacalaureat. Modele de teste publicate și apoi scoase de pe site-ul instituției

Elevii trebuie să se pregătească pentru schimbări! Ministerul Educației vrea să introducă de anul viitor teste grilă la Evaluarea națională și la Bacalaureat. Se urmărește creșterea procentului de promovare, cred specialiștii în educație. S-a declanșat totodată o dezbatere despre cât de oportun este sa operezi schimbări majore în timpul anului școlar.

Ultima Oră

Cele mai citite