O capsulă Soyuz cu trei membri la bord a fost lansată din Kazahstan spre Staţia Spaţială Internaţională

O rachetă Soyuz a fost lansată joi seară de la cosmodromul din Baikonur, în Kazahstan, transportând pe orbită o capsulă Soyuz la bordul căreia se află cei trei membri ai Expediţiei 59 pe Staţia Spaţială Internaţională (ISS). Doi dintre ei sunt astronauţii care au supravieţuit unei lansări care a avut loc în luna octombrie, atunci când racheta a suferit o avarie imediat după lansare. A fost necesară ejectarea de urgenţă a astronauţilor şi abandonarea misiunii, conform NASA.

Erupția vulcanului Etna, fotografiată de un astronaut de pe Stația Spațială Internațională

Erupția unuia dintre cei mai activi vulcani din lume a fost surprinsă într-o fotografie spectaculoasă de un astronaut. În imaginea capturată de pe Stația Spațială Internațională (ISS), sâmbătă, de astronautul francez Thomas Pesquet din cadrul European Space Agency (ESA) se poate vedea cum lava coboară pe vulcanul Etna din Sicilia, relatează joi LiveScience, citată de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite