Băuturile dulci fac rău, pentru că zahărul în exces aduce cu el boli şi obezitate. În România există chiar o taxă pe zahăr, astfel că băuturile cu zahăr sunt mai scumpe.
Organizația Mondială a Sănătății trage un semnal de alarmă în privința îndulcitorilor folosiți în băuturile dietetice și în multe alte produse. Aspartamul este considerat un posibil factor cancerigen. Totuși, un grup independent de cercetători consideră că se poate consuma, dar în cantități limitate.