armata română
La 19 septembrie este aniversată Ziua Artileriei şi Rachetelor Antiaeriene. În 1916, în timpul manevrei de la Flămânda, executată de Armata 3-a, a fost doborât primul avion inamic de către o baterie de artilerie înzestrată cu tunuri antiaeriene propriu-zise, conform www.mapn.ro.
Militarii români din Polonia și-au prezentat sistemele antiaeriene în centrul Varșoviei
Alături de aliații americani, croați și britanici, militarii români au stat de vorbă cu polonezii, le-au arătat blindatele și, bineînțeles, au făcut zeci de fotografii. Armata Română are în Polonia peste 100 de militari cu mai multe sisteme antiaeriene Gepard, parte a Grupului de luptă al NATO din zonă.
Ceremonie militară cu ocazia încheierii misiunii Armatei României în Afganistan - pe 21 iulie. Repetiţii la Arcul de Triumf
În jur de 1.000 de militari au trecut azi pe sub Arcul de Triumf din capitala. A fost repetiţia generală pentru ceremonia de miercuri, 21 iulie, ceremonie care va marca retragerea armatei române din Afganistan.
Campania românească din Afganistan, costuri de trei miliarde de lei. Ultimii militari români s-au retras la finalul lunii trecute
Peste 600 de milioane de euro a plătit România pentru războiul din Afganistan. Aceasta este estimarea costurilor celei mai lungi campanii a Armatei Române. Timp de 19 ani, alături de aliații din NATO, România a contribuit la Coaliția din Afganistan, schimbind contingentele la fiecare șase luni. Ultimii militari români s-au retras din Afganistan la finalul lunii trecute.
EROII DIN RĂZBOI. Povestea lui Isac Juravschi, care la doar 17 ani a plecat voluntar pe front pentru a elibera Basarabia
Refugiat din Basarabia din cauza secetei la 11 ani, Isac Juravschi s-a întors acasă odată cu războiul. Părinții îi fuseseră deportați în Siberia, dar a continuat să spere în eliberarea teritoriilor românești. A ajuns până la Odesa, apoi a luptat pe frontul de vest, a fost rănit și s-a întors în luptă. A primit mai multe decorații de la Casa Regală, niciuna recunoscută de regimul comunist.
Swift Response 2021. Exercițiu NATO de anvergură în Buzău cu militari români, americani, polonezi, germani și olandezi
Mii de paraşutişti, avioane de vânătoare, transportoare blindate şi lansatoare de rachete. Toate au fost desfăşurate la Baza Aeriană Boboc din judeţul Buzău, în cadrul unui amplu exerciţiu NATO la care au luat parte militari din Statele Unite, Polonia, Germania, Olanda şi România.
Trageri cu rachete în cadrul Rapid Falcon, exercțiu militar comun româno-american, în poligonul Cap Midia
Aplicație militară de amploare în poligonul Cap Midia din Constanța. Peste 130 de militari români şi americani au participat la trageri cu rachete în cadrul exercițiului comun Rapid Falcon. Vedetele zilei au fost sistemele americane de rachete HIMARS care vor intra de anul viitor și în dotarea Armatei Române.
Forțele pentru operațiuni speciale înlocuiesc Humvee-urile cu blindate Oshkosh
Armata a cumpărat blindate pentru Forțele Speciale de la un cunoscut producător de peste ocean. Guvernul a aprobat un contract de aproape 228 de milioane de lei cu Oshkosh. Blindatele vor înlocui Humvee-urile și vor asigura un grad de protecție superior.
România are primul sistem de rachete Patriot. Armata Română devine cea de-a 17-a care va avea în dotare o asemenea capabilitate şi cea de-a 7-a în rândul ţărilor NATO
România are primul sistem de rachete Patriot. Armata și-a prezentat noua achiziție în poligonul Midia. Sistemul este compus dintr-un radar performant, un punct de comandă și mai multe camioane pe care sunt montate lansatoarele. Achiziția rachetelor cu bătaie lungă este unul dintre cele mai costisitoare programe de înzestrare ale MApN. Pentru 7 sisteme Patriot, România va plăti aproape 4 miliarde de dolari.

