arderea badnjakului
Potrivit calendarului iulian, astăzi este Crăciunul. Iar credincioşii ortodocşi de rit vechi au fost noaptea trecută la slujba Naşterii Domnului. Sârbii din Banat au păstrat vechiul obicei al arderii unui stejar, în timp ce în staţiunile de la munte au fost petreceri prelungite până dimineaţa.

