Întrevedere Odobescu - Blinken. A fost semnat Memorandumul de Înţelegere privind combaterea dezinformării
Ministrul Afacerilor Externe, Luminița Odobescu, aflată în vizită la Washington, a avut o întâlnire cu secretarul de stat american Antony Blinken. În prim planul discuțiilor s-au aflat chestiuni ce țin de securitate și apărare, colaborare energetică și includerea României în programul Visa Waiver. De asemenea, Odobescu și Blinken au semnat Memorandumul de Înțelegere, prin care România și Statele Unite vor acționa împreună pentru a contracara dezinformarea.
21 June 2024, 21:30