Liberalizarea gazelor naturale, fără informare. 8 din 10 români nu știu clar care sunt consecințele, iar jumătate dintre consumatori nici măcar nu au auzit de așa ceva

A mai rămas o săptămână până când piața gazelor naturale se va liberaliza. Dar 8 din 10 români nu știu clar care sunt consecințele, iar jumătate dintre consumatori nici măcar nu au auzit de așa ceva, potrivit unui studiu. Dacă firmele din energie nu fac oferte cu prețuri mai mici pentru populație, autoritățile se gândesc să introducă o taxă pe câștigurile furnizorilor.

Contracte noi. De la 1 iulie, piața gazelor se liberalizează

Românii pot semna contracte noi pentru livrarea gazelor naturale. De la 1 iulie, piața gazelor se liberalizează. Iar prețurile nu vor mai fi stabilite de stat, ci vor fi calculate de companii, în funcție de cerere și ofertă. Specialiștii în energie recomandă să citim cu atenție ofertele pentru a nu plăti mai mult.

O familie din judeţul Suceava a plătit racordarea la gaze pentru toată strada. Operatorul de gaze refuză să-i despăgubească pe proprietarii reţelei

O familie din Câmpulung Moldovenesc a fost obligată să platească rețeaua de gaze pentru toată strada, pentru a putea beneficia de agent termic în propria casă. Oamenii reclamă abuzul firmei, care ar fi trebuit să le ceară acordul iar următorii branșați să-i despăgubească. Noua lege îi obligă pe operatorii de gaze să le dea banii înapoi proprietarilor care plătesc pentru dezvoltarea rețelelor.

Riscuri în caz de iarnă grea. Suntem la limită cu producția de energie electrică

E cod roșu în energie! Iar dacă iarna va fi grea, cu multe zile geroase, ne așteaptă vremuri grele. Autoritățile recunosc că suntem la limită cu producția de energie electrică, din cauza investițiilor insuficiente. Chiar și astăzi la prânz, peste 10% din cei peste 7000 de mw consumați au fost acoperiți din import. Autoritățile au anunțat controale.

Toamna ar putea aduce scumpiri la pâine și la produse de bază, după creșterea tarifelor la utilități pentru industrie

Producătorii pregătesc creșteri de prețuri, în contextul în care gazele și electricitatea au ajuns acum chiar și de două ori mai scumpe decât în țările din regiune. Tarifele la utilități pentru industrie cresc continuu după ce autoritățile au plafonat, la începutul anului, prețurile la gaz și curent pentru populație, arată economiștii.

Ultima Oră

Cele mai citite