METEO. Cum va fi vremea în următoarele două săptămâni. Intervale cu ploi semnificative, dar si vreme caldă

Vremea va continua să rămână, în general, caldă în perioada următoare, însă meteorologii estimează și intervale cu averse în majoritatea regiunilor, în special în zilele de 11 și 12 septembrie, respectiv din 17 septembrie, aproape în fiecare zi, potrivit estimărilor Administrației Naționale de Meteorologie, valabile pentru perioada 11-24 septembrie.

Ploi puternice, tunete și fulgere duminică seara în mai multe județe. Avertizări de fenomene periculoase imediate pentru București și Ilfov

Ploile torențiale și grindina au lovit județul Mehedinți. Probleme similare sunt duminică seara și în județul Argeș. Acolo vântul a doborât zeci de copaci. Și Capitala a fost lovită de furtună. Pentru București, meteorologii au emis o avertizare nowcasting cod galben. Se semnalează descărcări electrice și vânt puternic. Pentru Ilfov a fost emis cod portocaliu.

Meteorologii au emis cod galben de ploi pentru sudul, centrul și nordul țării

Administrația Națională de Meteorologie prognozează două zile de ploi abundente și vijelii în Oltenia, în Transilvania, local în Muntenia și în nordul Moldovei. Meteorologii anunță că, duminică, vremea se va menţine călduroasă în sud-estul țării. În restul teritoriului, temperaturile vor fi în scădere.

Ultima Oră

Cele mai citite