ancheta epidemiologică
Ministrul Sănătății Nelu Tătaru a declarat, sâmbătă, la Iași, că ÎPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, este în stare stabilă, dar medicii rămân rezervați, date fiind vârsta și alte boli ale ierahului.
Cinci persoane care au intrat în contact cu Arhiepiscopul Sucevei, confirmate cu coronavirus
Un număr de 37 de persoane care au intrat în contact cu Arhiepiscopul Sucevei, ÎPS Pimen, au fost testate pentru infecţia cu SARS-CoV-2, iar 5 dintre ele au fost confirmate pozitiv, transmite Mediafax.
Arhiepiscopul Pimen, diagnosticat cu coronavirus, a slujit în noaptea de Paști și duminică. Anchetă epidemiologică la Mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou" de la Suceava
Arhiepiscopul Sucevei şi Rădăuţilor, Înalt Preasfinţitul Pimen, este infectat cu noul coronavirus, iar manifestările sunt grave, așa că autoritățile l-au transferat cu elicopterul în Capitală, la Institutul de Boli Infecțioase "Matei Balș". Arhiepiscopul Pimen a săvârșit Sfânta Liturghie în noaptea de Paști la Mănăstirea "Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava", dar și slujba de duminică.
Cluj: Anchetă epidemiologică la Institutul Oncologic. 20 de persoane, confirmate cu COVID-19
Alertă la Institutul Oncologic din Cluj-Napoca. 17 pacienţi şi 3 cadre medicale au fost depistate pozitiv cu noul coronavirus. "Niciunul nu are simptome specifice bolii", a anunţat conducerea spitalului, care continuă să testeze personalul şi pacienţii.
UPDATE Al patrulea caz de COVID-19 la Ministerul Justiției. Angajații vor lucra de acasă începând de marți
Ministerul Justiţiei a anunţat luni seară că un al patrulea angajat al instituţiei a fost confirmat cu noul coronavirus.
O localitate din Timiș cere intrarea în carantină după ce au fost înregistrate un deces provocat de COVID 19 și mai multe cazuri de îmbolnăvire
Localitatea Sacoșu Turcesc din judetul Timis ar putea intra în carantina. Primarul a solicitat Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă să ia aceasta masura. Ministerul de Interne va analiza situatia expusa de edil, potrivit careia, in localitate sunt mai multe cazuri de imbolnavire si un deces provocat de COVID 19. Primaria este inchisa de la inceputul acestei saptamani si toti angajatii, inclusiv primarul, sunt in izolare.
Primăria Bran din județul Brașov este închisă temporar. Un angajat a fost testat pozitiv pentru COVID -19
Primăria din Bran, județul Brașov, este închisă temporar după ce unul dintre angajați a fost testat pozitiv pentru COVID -19
Caz revoltător în Timiș. Un bărbat a fost plimbat între spitale și a murit de COVID-19
Bărbatul din Timiș care a murit joi de coronavirus, s-a plimbat pe la două spitale și nu a fost testat decât cu puțin timp înainte să moară. Bărbatul ar fi ascuns autorităților că trebuia să stea în izolare, pentru că intrase în contact cu persoane venite din străinătate.
Cinci angajați din rândul personalului medical de la Spitalul Militar din Galați, depistați cu COVID-19
Cinci persoane din rândul personalului medical de la Spitalul Militar de Urgenţă "Dr. Aristide Serfioti" din Galaţi au fost depistate pozitiv cu COVID-19, în urma testării a nouă persoane cu suspiciune de infecţie, informează un comunicat al Ministerului Apărării Naţionale (MApN).

