Anchetă epidemiologică la două hoteluri din Băile Felix: peste 20 de copii s-au simțit rău, trei au ajuns la spital

Este anchetă epidemiologică la două hoteluri din Băile Felix, după ce peste 20 de copii cazați în stațiune s-au simțit rău. Trei au ajuns la Unitatea de Primire Urgențe a Spitalului Județean din Oradea, cu vărsături și diaree. Copiii participau la un turneu de fotbal, alături de alți micuți din mai multe județe. În total, în stațiune au fost cazați peste 400 de copii și însoțitori ai acestora.

BUZĂU Moartea suspectă și rapidă a doi copii indică un posibil focar de meningită în comuna Râmnicelu. Autoritățile au început o anchetă epidemiologică, dar localnicii sunt reticenți la testare și la orice act medical

Alertă într-o localitate din județul Buzău, după ce doi copii, unul de un an și celălalt de trei, au murit la interval de o săptămână, cel mai probabil din cauza unei infecții cu meningococ. Boala a avut o evoluție fulminantă și a dus la deces în câteva ore. Acum autoritățile sanitare încearcă să stabilească dacă au de a face cu un focar. Încearcă să ii convingă pe părinții celorlalți aproape o mie de copii, care trăiesc în comunitate, să-i aducă la testare.

Decizia ca școlile să rămână deschise, motiv de controverse. Ce spun părinții și experții în educație și sănătate

Decizia autorităților de a menține deschise școlile chiar dacă incidența cazurilor de COVID depășește 6 la mie a stârnit un val de reacții. Nu toți experții în sănătate și educație susțin această măsură, chiar dacă mulți părinți sunt mulțumiți că își pot duce copiii la școală. Cursurile față în față se vor suspenda la apariția unui caz de îmbolnăvire. În plus, vor fi folosite teste COVID de salivă pentru elevi. Ca să intre in vigoare, decizia trebuie aprobată de guvern.

Sorin Cîmpeanu: La apariția unui caz confirmat într-o clasă, se suspendă prezența fizică în acea clasă. Dacă într-o școală apare un număr de infectări egal cu jumătate sau mai mult din numărul de clase, școala trece în online

Școlile rămân deschise indiferent de incidenta cazurilor de COVID, susțin autoritățile. Sunt însă două condiții importante. Toată lumea trebuie să poarte mască de protecție și să se testeze periodic. Cursurile vor fi suspendate în funcție de numărul infectărilor din fiecare clasă sau din școală. Ministrul Educației a explicat în ce condiții se intră în online.

Ultima Oră

Cele mai citite