Al doilea caz de lepră confirmat la Cluj-Napoca. Alte două persoane, evaluate. Autoritățile spun că nu este alertă epidemiologică

12 December 2025, 13:49 (actualizat 12 December 2025, 23:45)

Autoritățile sanitare au confirmat al doilea caz de lepră în Cluj-Napoca, iar alte două persoane sunt evaluate medical, însă Ministerul Sănătății dă asigurări că nu există, în acest moment, o alertă de sănătate publică și că riscul pentru populație este foarte scăzut.

În România, ultimul caz de lepră înregistrat a fost în 1981. Anual, la nivel mondial, sunt raportate 200 de mii de cazuri. Majoritatea sunt în Asia, Africa și Brazilia.

Boala poate fi detectată doar după ce apar leziunile, de aceea testele făcute la intrarea în țară pentru lucrătorii asiatici nu sunt concludente pentru depistarea leprei.

Cazurile de lepră, confirmate la două surori din Indonezia

Două cazuri de lepră au fost confirmate în țara noastră, după aproape 45 de ani. Este vorba despre două tinere din Indonezia, surori, maseuze la un salon SPA din Cluj-Napoca.

În septembrie au fost acasă, în Bali, să își vadă familia. O lună mai târziu, mama lor a fost internată la spital cu lepră. Abia după câteva săptămâni, când tinerele au revenit în România, au fost supuse unui control medical de rutină, conform procedurilor din salon. Au fost descoperite leziuni suspecte pe piele, așa că au mers la dermatolog. Probele prelevate au arătat că au boala Hansen, cunoscută în popor drept lepră. Între timp a venit și confirmarea pentru ambele tinere.

Alte două persoane, colege de serviciu, sunt monitorizate de medici. Toate cele patru maseuze sunt internate la Spitalul de Boli Infecțioase. Vor fi testați de asemenea toți angajații și clienții salonului. Până la finalizarea anchetei epidemiologice centrul a fost închis.

Măsuri luate de DSP Cluj

Directorul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Cluj, dr. Corina Criste, a declarat, vineri, pentru Agerpres, că a fost confirmat şi al doilea caz de lepră depistat în Cluj-Napoca.

Potrivit sursei citate, persoana în cauză necesită tratament.

“În data de 11.12.2025 a fost confirmat un caz de lepră (boala Hansen), şi astăzi, 12.12.2025, a fost confirmat al doilea caz de lepră, şi alte două cazuri sunt în curs de evaluare clinică şi microbiologică, în baza leziunilor cutanate şi a criteriilor epidemiologice”, se arată într-un comunicat de presă postat pe site-ul DSP Cluj.

Ministerul Sănătăţii a informat că joi a fost confirmat un caz de lepră (boala Hansen), iar alte trei persoane sunt în curs de evaluare clinică şi microbiologică, în baza leziunilor cutanate şi a criteriilor epidemiologice. Potrivit sursei citate, toate cele patru persoane sunt de sex feminin, originare din Asia, angajate ca maseuze la un salon SPA din Cluj-Napoca. Cele două paciente care s-au prezentat iniţial la SCJU Cluj, în data de 26 noiembrie, cu vârste de 21 şi 25 de ani, provin din Indonezia.

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a spus, vineri, la Cluj, că cei care au trecut prin salonul SPA unde lucrau femeile cu lepră nu trebuie să îşi facă griji şi nici controale medicale suplimentare, pentru că Inspecţia Sanitară de Stat şi Direcţia de Sănătate Publică vor face o anchetă epidemiologică extinsă, inclusiv cu clienţii din ultima perioadă.

Ministrul Sănătății: Nu este o alertă de sănătate publică, nu este o alertă epidemiologică

“Persoana care s-a confirmat a stat împreună cu mama dânsei, în Asia, o lună de zile, în acelaşi apartament. Mama dânsei este acum în spital, confirmată cu această bacterie, deci cel mai probabil că de acolo a fost luat contactul. Este nevoie de un contact prelungit. Când spun prelungit, mă refer 2-3-4 săptămâni. De la o sesiune de masaj nu poate fi transmisă atât de uşor această boală”, a mai spus ministrul Sănătăţii.

El a adăugat că activitatea salonului a fost suspendată temporar, dar la începutul săptămânii viitoare lucrurile vor reveni la normal.

“Este, într-adevăr, efervescentă informaţia pentru că din 1981 nu am mai avut niciun caz de lepră confirmată în România, dar nu este o alertă de sănătate publică, nu este o alertă epidemiologică. În momentul de faţă monitorizăm şi controlăm situaţia. Sigur că, dacă se confirmă mai multe persoane, atunci vom institui toate măsurile specifice. Dar în momentul de faţă nu este cazul”, a adăugat ministrul Alexandru Rogobete.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite