an şcolar
Se schimbă regulile în şcoli, licee şi facultăţi: la cursuri purtarea măştii va fi obligatorie şi nu sunt permise decât variantele sanitare, nu cele textile sau din alte materiale. Ministrul Educaţiei ar putea renunța la ideea ca la cursuri în clase să participe doar elevii vaccinaţi atunci când incidenţa trece de 6 la mie. În mod cert trebuie stimulată vaccinarea copiilor şi tinerilor: se vor organiza echipe mobile în şcoli, universităţi şi campusuri. Dar, în următoarele săptămâni, programul centrelor de vaccinare va fi redus în toată ţara, de la 12 la 6 ore.
Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, după întâlnirea de la Guvern: Am agreat că vom ține școlile deschise până la pragul de 6 la mie. Școlile trebuie să se închidă ultimele și să se deschidă primele
Se conturează primele reguli pentru noul an școlar. Iar propunerile îi vizează atât pe elevi, cât și pe profesori. În primul rând, școlile rămân deschise până când incidența infectărilor cu noul coronavirus ajunge la de șase la mie. Din prima zi de școală elevii vaccinați vor fi avantajați în cazul în care într-o clasă se descoperă un elev infectat. Cei nevaccinați vor învăța online, în timp ce colegii imunizați rămân în clase. Suprize vor avea și cadrele didactice dacă rata de infectare trece de șase la mie.
Scenarii pentru noul an școlar. Ratele de incidență ar putea fi modificate, astfel încât unitățile să nu se mai închidă atât de repede. În ce condiții vor trece în sistem online cei care nu sunt vaccinați
Cu mai puțin de o lună până la începerea noului an școlar, ministrul Educației spune că toți ar reveni fizic la ore, chiar dacă se vor adeveri scenariile privind evoluția pandemiei. Sorin Cîmpeanu propune ca la primul caz apărut în clasele cu copii de peste 12 ani, toți cei nevaccinați să plece să învețe în online.
Ministrul Educației: Vineri, la Guvern, se vor discuta toate ipotezele de lucru privind începerea anului școlar
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunțat că vineri, în cadrul unei întâlniri convocate de premier la Palatul Victoria, vor fi discutate măsurile care se vor regăsi în ordinul comun al miniştrilor Educaţiei şi Sănătăţii privind începerea anului şcolar, precizând că, printre altele, există propunerea de creştere a pragului ratei de infectare până la care şcolile vor putea să rămână deschise.
Din toamnă, școala începe cu mai puțini elevi în fiecare clasă
Anul acesta, școala va începe cu mai puțini elevi în fiecare clasă, maximum 30, în funcție de etapa în care studiază. Cel mai mare impact va fi pentru cei care vor trece în primul an de gimnaziu și vin din clase cu 35 de colegi. Ministerul Educației spune că nu va amâna aplicarea modificării și dă mână liberă școlilor să stabilească felul în care vor fi formate noile clase.
Cîmpeanu: Vom avea la începutul lunii septembrie un ordin comun Ministrul Educaţiei - Ministrul Sănătăţii care va reglementa începerea şcolii
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat miercuri că la începutul lunii septembrie va fi semnat un ordin de către miniştrii Educaţiei şi Sănătăţii care va reglementa "toate aspectele necesare" începerii şcolii în condiţii de siguranţă, adaptate la "realităţile existente" în România.
Părinții resping propunerea de extindere a duratei anului școlar. Ei cer calitate nu cantitate. Ministrul Educației: Un elev din Germania face cu peste 2 ani de școală în plus, în raport cu unul din România
Mulți dintre părinți resping propunerea lansată de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, de extindere a duratei anului școlar și organizarea în trimestre, începând cu următorul an. Părinții vor un proces educațional de calitate nu creșterea cantității. Ministerul va lansa în dezbatere publică această propunere.
Ministrul Educației: Elevii ar putea învăța în trimestre, în loc de semestre, de la toamnă
Viitorul an școlar ar putea fi extins. În perioada următoare, la Ministerul Educației vor fi discuții cu toți cei implicați în procesul de invatmant. Acum nu există un consens la nivelul sindicatelor cadrelor didactice, reprezentanților elevilor și ai părinților. Mai ales că sunt luate în calcul diverse propuneri privind structura anului școlar.
Noul an școlar: semestre inegale și o vacanță mai puțin
S-a publicat în Monitorul Oficial structura viitorului an școlar și sunt voci care spun că va fi unul greu și obositor pentru elevi. Cu primul semestru încheiat înainte de sărbători și cu vacanța de februarie eliminată, predarea și evaluarea se vor face în ritm alert și va fi o alergare după note, spun specialiștii. Iar profesorii sunt nemulțumiți că Săptămâna Altfel va fi în aceeași perioadă pentru toate școlile.

