Majorările de salarii prevăzute de Executiv pentru unii bugetari de la 1 ianurie anul viitor îi nemulțumesc pe sindicaliști. Aceștia le reproșează guvernanților că sumele nu acoperă inflația. În schimb, vor alimenta un cerc vicios pe fondul viitoarelor scumpiri, atrag atenția economiștii. Creșterile de salarii și pensii, dar și ajutoarele pentru cei cu venituri mici sunt incluse în așa-numita ordonanță-trenuleț, pusă de Finanțe în dezbatere publică.
Guvernul va crea o formulă "transparentă" privind creşterea alocaţiilor pentru copii, a declarat astăzi premierul Florin Cîţu. Șeful Executivului a precizat că următoarea majorare ar urma să aibă loc în 2022 şi va fi de 20%.
Guvernul polonez vine în sprijinul celor mai mici cetățeni. Toții copii până în 18 ani vor primi de la stat o alocație lunară de 500 de zloți, aproximativ 125 de dolari americani.