"Am votat". Cu ce gânduri au mers la urne cetățenii Republicii Moldova

Pentru un viitor mai bun şi o ţară prosperă. Acestea sunt lucrurile esenţiale pentru care cetăţenii Republicii Moldova spun că votează duminică. Zeci de persoane au mers să-şi exercite dreptul constituţional, imediat ce au fost deschise secţiile de votare. Unii au fost însoţiţi de copii sau nepoţi şi ne-au declarat că este o zi importantă pentru familia lor. În acest an, alegătorii au primit, în locul unei ştampile, un abţibild cu menţiunea "Am votat".

Maia Sandu: Am votat pentru că moldovenii trebuie să își determine soarta, nu banii murdari, nu minciunile

Candidata la preşedinţia Republicii Moldova Maia Sandu, preşedinte în funcţie, a votat înainte de prânz. Ea i-a îndemnat pe toţi cetăţenii să îşi exercite dreptul la vot pentru a putea decide singuri în ce direcţie va merge ţara. Maia Sandu a transmis un semnal de unitate şi a spus că e important ca şi moldovenii din diaspora să meargă la urne.

POLITICO: Votul va arăta dacă Republica Moldova reușește să evite propriul „moment Brexit”. O miză pentru 2025

Alegătorii din Republica Moldova se îndreaptă duminică spre urne pentru a vota în cadrul unui referendum care va stabili dacă țara ar trebui să își înscrie aspirațiile europene în Constituție. Sondajele actuale indică o majoritate fragilă în favoarea schimbării, dar diverse provocări - inclusiv dezinformarea rusă și repercusiunile economice ale invaziei la scară largă a Ucrainei - înseamnă că rezultatele sunt departe de a fi sigure, notează, într-un articol de opinie publicat de POLITICO, Benton Coblentz.

Ministrul german de externe: Viitorul Republicii Moldova este în inima Europei

Ministrul german de externe Annalena Baerbock a reafirmat vineri angajamentul Germaniei de a sprijini Republica Moldova în drumul său spre aderarea la Uniunea Europeană, în timp ce această ţară se pregăteşte pentru alegerile prezidenţiale şi referendumul privind UE de duminică, relatează dpa.

Ultima Oră

Cele mai citite