Legumicultor în pandemie. Povestea unei tinere care a lăsat Italia și trăiește acasă din munca pământului

A lăsat Italia și s-a întors acasă, alături de familie, unde a pus pe picioare o mică afacere în agricultură. Este povestea unei tinere din Vrancea, care demonstrează că se poate trăi din munca pământului. Nu știa nimic despre grădinărit când s-a apucat să-și construiască serele, dar a învățat din mers, iar acum a ajuns să nu aibă legume și verdețuri câte ar putea vinde.

La o ţuică | Un editorial de Gabriel Giurgiu, realizatorul emisiunii "Europa mea"

„La coasă? Aia nu e muncă. Te duci pe câmp şi îţi legeni c...le”, zice Gheorghe. Râdem toţi cu poftă, bine-mpinşi la hlizeală şi de păhărelele de ţuică pe care le-am înşirat pân’acum. „Cind îi aud pe alţii că se plâng, că aia, că aialaltă... Păi, ce, le zic, aia-i muncă? Te duci pe câmp şi-ncepi să-ţi legeni c...le.” Râdem iar şi Florică ne zice s-o lăsăm mai moale, că-i pomană, nu’i nuntă.

Ultima Oră

Cele mai citite