Aglomerație în Vama Nădlac. Mii de români, blocați la frontiera cu Ungaria. Mulți dintre au aflat pe drum că trebuie să intre în carantină, pentru că țările din care vin sunt pe lista galbenă

Aglomerație și nervi în vama Nădlac, unde cozile de mașini se întind pe kilometri întregi. Traficul a crescut substanțial în această perioadă, când mii de români se întorc acasă de Paști. Germania a fost introdusă pe lista galbenă acum două zile, astfel că toți cei care vin în România din această țară trebuie să intre în carantină. Mulți români care au plecat cu mașina să își petreacă sărbătorile de Paști acasă au aflat abia în vamă acest lucru.

Proteste și cozi la plata impozitelor și taxelor

Începutul de an a venit cu măriri de taxe locale. Dar și cu aglomerație. La Galați, oamenii au ieșit în stradă, nemulțumiți că administrația locală a majorat impozitul pentru mașinile de capacitate mare, cu 50%. În tot acest timp, sute de pensionari au stat la coadă de la 5 dimineața pentru a-și achita obligațiile financiare. Și nu doar în Galați, ci în mai multe orașe din țară.

Salina Turda, destinația ideală la început de an

Salina Turda continuă să fie o atracție turistică indiferent de sezon! Sute de vizitatori au coborât în subteran pentru o călătorie de neuitat, dar și pentru o porție de sănătate! Cei care au vrut sa dea jos kilogramele adunate după mesele de sărbători, au putut alege să coboare pe scări cele 13 etaje.

Ultima Oră

Cele mai citite