Aglomeraţie mare în fața vitrinelor celebrelor magazine pariziene. Deși fiecare magazin a organizat sensuri de intrare și de ieșire, nu se pot respecta regulile de distanțare fizică

Aglomeraţie mare în fața vitrinelor celebrelor magazine pariziene. Decorațiunile de Crăciun, scenele animate și bucuria celor mici i-au făcut pe toți să uite de restricții și de pericolul contaminării. Temerea cea mai mare este că după perioada sărbătorilor de sfârșit de an, în Franța ar putea să apară al treilea val al pandemiei. Acum, este în vigoare carantina de noapte, care interzice circulația fără motive serioase între orele 20.00 și 06.00.

Relaxare prematură. Românii nu respectă măsurile anti-COVID la cumpărături

În pofida tuturor mesajelor care fac apel la responsabilitate în această perioadă, tot mai mulți români par să ignore pericolul infectării cu noul coronavirus. Cu gândul la sărbători, oamenii se înghesuie în magazine, nu respectă distanțarea fizică și nu poartă masca de protecție peste nas.

Aglomerație în marile piețe. Cumpărătorii și vânzătorii, nemulțumiți de decizia de închidere a piețelor. Ce soluții au găsit autoritățile locale

În prag de iarnă, piețele agroalimentare din spațiile închise nu se mai deschid de luni. Duminică au protestat în mai multe locuri din țară cei care au spații închiriate, dar și producători. Sunt și orașe în care comercianții au răsuflat ușurați, pentru că autoritățile locale au găsit soluții care le permit să-și vândă în continuare marfa, la fel ca până acum.

Scandalul cozilor de la spitalele COVID

O familie programată la consult la Unitatea de suport medical Bucureștii Noi, secție externă a spitalului Monza, a făcut cale întoarsă. Cum nu exista niciun medic să le facă evaluarea, oamenii au plecat acasă pe propria răspundere. Reprezentanţii spitalului au explicat că se așteaptă și 6 ore pentru consultație, din cauza numărului mare de pacienți.

Ultima Oră

Cele mai citite