Agenţia Naţională de Transplant
Un număr de şase persoane vor beneficia de organele şi ţesuturile prelevate de la un pacient internat la Spitalul Judeţean de Urgenţă "Dr Constantin Opriş" din municipiul Baia Mare, a informat, luni, pe pagina de Facebook, Agenţia Naţională de Transplant.
Nereguli semnalate la Agenţia de Transplant. Oamenii din conducere au luat abuziv banii statului, acuză un deputat
Oameni din conducerea Agenţiei Naţionale de Transplant şi-au dat contracte între ei şi au luat abuziv banii statului. Acuzaţia a fost făcută de Emanuel Ungureanu, care citează rezultatele unui raport al Corpului de control al ministrului Sănătăţii. Deputatul USR a făcut o plângere penală pe această temă la DNA.
Agenția Națională de Transplant, acord cu Republica Moldova pentru schimbul de organe
Agenția Națională de Transplant a semnat, vineri, un acord cu instituția din Republica Moldova, care presupune schimbul de organe pentru pacienții aflați de listele de așteptare. Dacă anumite organe nu pot fi folosite în țară, vor ajunge în Republica Moldova, și invers, conform Mediafax.
România a semnat un acord cu Ungaria pentru transplanturi pulmonare. 15 pacienți vor fi operați în fiecare an în țara vecină
15 pacienți români care au nevoie de transplant pulmonar vor fi operați anual în Ungaria. La noi, transplant pulmonar se face doar la Spitalul "Sfânta Maria" din Capitală, dar se operează doar cazurile mai puțin grave. Pe listele de aşteptare sunt 31 de pacienţi.
Al cincilea transplant pulmonar la Spitalul "Sfânta Maria". Organele au fost prelevate la Spitalul de Urgenţă Floreasca
Echipa medicală de la Spitalul "Sfânta Maria" va face al cincilea transplant de plămâni din ţara noastră.
"Eu nu stau deloc fără aparat. Dacă mi-au luat curentul, m-au omorât”. Speranțe pentru pacienții care au nevoie de transplant pulmonar
Speranțe pentru pacienții care așteaptă un plămân nou. Ministerul Sănătății va semna în luna mai un acord cu Ungaria pentru transplant pulmonar. În țara noastră s-au făcut doar 4 astfel de intervenții, la Spitalul Clinic "Sfânta Maria" din București. Copiii însă nu pot fi transplantați în România.
Ministrul Sănătății afirmă că acordul cu Ungaria privind transplantul pulmonar va fi semnat la finalul lunii mai
Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, a declarat marţi că acordul cu Ungaria privind transplantul pulmonar va fi semnat la sfârşitul lunii mai, după ce va exista şi procedura prin care pacienţii români vor merge pentru a face intervenţiile în ţara vecină.
Număr mic de donatori de organe în România. Ministrul Sănătății anunță sancțiuni în cazul în care aparținătorii nu sunt abordați pentru a li se prezenta opțiunea salvării altor vieți
În România, puţine familii ale pacienţilor aflaţi în moarte cerebrală acceptă prelevarea organelor. Nici medicii nu discută însă cu acestea. Ministrul Sănătăţii a anunţat sancţiuni.
Agenţia Națională de Transplant, plângere la DIICOT. Noul director, Anca Mureşan Baculea, spune că au fost disfuncționalități care au pus în pericol vieți
Acuzaţii grave din partea noii şefe a Agenţiei Naţionale de Transplant care, astăzi, a depus o plângere la DIICOT. Anca Mureşan Baculea spune că vieţile pacienţilor au fost puse în pericol din cauza unor disfuncţionalităţi apărute la Registrul Naţional de Transplant care, până acum, a fost gestionat de o firmă privată. Niciunul dintre predecesorii săi nu a putut fi contactat pentru a lămuri situaţia.

