Numărul tinerilor consumatori de droguri este în creştere. Tot mai mulţi directori de şcoli cer sprijinul Agenţiei Naţionale Antidrog

România e cu mult în urma statelor occidentale în privinţa posibilităţilor de tratament pentru persoanele dependente de stupefiante. În aceste condiţii cea mai eficientă armă ar trebui să fie educaţia, înţelegerea pericolului legat de utilizarea drogurilor atât de către tineri cât şi de profesori şi părinţi. Numai că până în urmă cu câteva luni politica struţului a ţinut de cald spun specialiştii ANA, care acum nu fac faţă solicitărilor privind sesiuni de informare privind pericolul reprezentat de stupefiante.

Părinți și bunici care se droghează alături de copii. "Pentru că îmi e teamă ca fiul sau fiica mea să nu ajungă în șanțuri, am preferat să fac un împrumut la bancă și să îi cumpăr eu heroină"

Consumul de droguri în rândul minorilor îi sperie atât de mult pe unii adulți, încât ajung să facă gafe greu de reparat. Specialiștii Agenției Antidrog au cazuri de bunici sau părinți care cumpără stupefiante și chiar le consumă împreună cu minorii, cu un singur gând - să-i țină sub observație și să rămână acasă. Adevărate traume sunt descoperite și în rândul copiilor care ajung să se drogheze, fiind răpuși de dorul de părinți.

Membrii CSAT au stabilit un pachet de măsuri pentru combaterea traficului şi consumului de substanţe interzise. Primii pași: modificarea legilor și reorganizarea Agenției Naționale Antidrog

Flagelul drogurilor a devenit, în premieră, un subiect pentru Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT). Membrii CSAT au stabilit un pachet de măsuri pentru combaterea traficului şi consumului de substanţe interzise. Astfel că, în perioada imediat următoare, Guvernul trebuie să modifice legislația. Și, foarte probabil, Agenţia Naţională Antidrog va fi reorganizată. Partea de combatere ar putea rămine la Ministerul de Interne, iar de partea de tratamente și terapii se va ocupa Ministerul Sănătăţii.

Agenţia Naţională Antidrog: Regândirea rolului instituţiei pentru gestionarea eficientă a consumului de droguri, prioritate a MAI

Regândirea rolului Agenţiei Naţionale Antidrog (ANA) pentru gestionarea eficientă a fenomenului consumului de droguri, pentru a fi eliminate suprapunerile de competenţe cu alte instituţii ale statului şi pentru a creşte eficienţa activităţilor instituţiei şi partenerilor cu atribuţii în domeniu reprezintă o prioritate a Ministerului Afacerilor Interne (MAI), potrivit unui comunicat al ANA, transmis Agerpres.

Lupta antidrog, slăbită de măsurile de organizare de la Ministerul de Interne

Autoritățile sunt îngrijorate de nivelul atins de traficul și consumul de droguri în țara noastră. Sunt repuse pe masă măsuri propuse chiar de cei din Ministerul de Interne, cu ani în urmă, dar ignorate. Mai mult, de aproape 15 ani, s-au făcut schimbări în structurile de luptă antidrog care au slăbit eficiența acțiunilor de prindere a traficanților. O concluzie trasă chiar de ministrul de Interne care a spus după tragedia din 2 Mai că s-a pierdut lupta cu infracționalitatea.

Registrul traficanților de droguri - propunere pentru ținerea sub observație a celor care au vândut substanțe interzise. Poliţiştii ar trebui să facă verificări cel puţin o dată la 3 luni la domiciliile celor trecuți în registru

Registrul traficanților de droguri, inspirat din legislațiile altor țări, este o propunere care ar trebui să impună un control mult mai dur asupra celor care au fost prinși că vând stupefiante. Proiectul de lege impune celui înscris în registru să țină o legătură cu autoritățile, care ar trebui să-l împiedice să reia traficul de droguri sau de alte substanțe psihoactive. Totodată, polițiștii vor fi obligați să îi ţină sub observaţie strictă pe traficanți.

Testarea antidrog a elevilor ar putea începe cu testele de urină. În școli crește confuzia față de subiect: părinții mai degrabă sunt împotrivă, profesorii nu știu ce vor avea de făcut

Testele de urină ar putea fi o variantă de testare antidrog în şcoli. Iar dacă rezultatele ies pozitive, atunci se poate completa cu test de sânge. Este o posibilă abordare anunţată de ministrul Sănătăţii. În şcoli începe agitaţia în legătură cu acest subiect. Cei mai mulţi părinţi nu sunt de acord cu testarea, iar profesorii au o serie lungă de întrebări fără răspuns în legătură cu responsabilităţile lor. Specialiştii în tratarea adicţiilor întreabă ce urmează, după depistarea elevilor pozitivi.

Ultima Oră

Cele mai citite