Agenţia Naţională Antidrog
Un raport recent al Agenţiei Naţionale Antidrog arată că vârsta de debut pentru consumul de substanţe interzise este 13 ani. Având în vedere şi tragediile din ultima perioadă, s-a pus în discuție testarea antidrog în şcoli. Cei de la Ministerul de Interne cred că este nevoie, însă cu acordul părinţilor şi doar dacă elevul prezintă simptome specifice. Reprezentanţii părinţilor cred, de asemenea, că măsura ar fi binevenită, însă elevii trebuie supravegheaţi de consilieri şi psihologi.
Lupta antidrog din școli începe cu un chestionar. Va arăta opinia elevilor despre testarea privind consumul de droguri, prezentarea unei adeverințe medicale și introducerea unei ore de profil în curriculum
Un prim pas în lupta antidrog la nivel liceal e realizarea unui chestionar. Abia apoi, în funcție de informații, se vor putea lua decizii precum testarea elevilor în licee sau prezentarea unei adeverințe la început de an școlar de către fiecare elev, din care să reiasă că a făcut un test antidrog. Este decizia Grupului de lucru de luptă antidrog de la Prefectura Capitalei, la care au participat pe lângă autorități și reprezentanți ai părinților și ai elevilor. Astfel de idei au fost propuse și înainte de tragedia de la 2 Mai, dar nu au fost luate în serios.
Alcoolul, drogurile și violența, probleme întâlnite în licee. Acțiuni de prevenție la Liceul Miguel de Cervantes din București
Poliţişti, jandarmi şi chiar vameşi, joi, în curtea Liceului Miguel de Cervantes din București. Agenţii au venit, în cadrul unei acţiuni de prevenţie, să îi informeze pe elevi despre riscurile la care sunt supuși în fiecare zi. Pe lângă informaţiile despre droguri şi efectul nociv al acestora, adolescenţii au învăţat şi cum trebuie să se apere atunci când devin victime ale violenţelor atât în şcoală, cât şi în afara acesteia.
Tot mai mulți părinți insistă să-și testeze antidrog copiii, cu sau fără voia acestora. Agenția Națională Antidrog a fost asaltată de cereri pentru consiliere în unitățile de învățământ
Dosarul drogurilor în școli are efecte nebănuite pentru specialiștii antidrog. Subit, cererile privind ore de prevenire în școli și licee au crescut atât de mult în câteva săptămâni, încât programările se întind pe luni bune. În același timp, sunt numeroși părinți care cred că au depistat semnele consumului de droguri la copiii lor și cer testări chiar și atunci când nu se impun. O consecință a insistenței părintești este revolta unora dintre copii și declanșarea unor mici drame de familie.
Traficanții de droguri caută consumatori pe internet. La nici două zile de la închiderea grupului "Iarbă dulce", un altul este deja online
Polițiștii care au anchetat cazul drogurilor vândute printr-un grup de pe o rețea de mesagerie spun că principalii clienți ai traficanților erau minori sau tineri până în 25 de ani. Specialiștii spun că de ani de zile dealerii încearcă să prindă în capcana stupefiantelor adolescenți, lucru confirmat și de vârsta tot mai fragedă de la care începe consumul de droguri în România. Între timp, deși polițiști au închis grupul prin care erau vândute drogurile, un altul cu același nume este deja online.
EXCLUSIVITATE ”Aveam senzația că vorbesc cu niște fantome”. Adolescenții implicați în dosarul drogurilor din școli au fost evaluați de experți. 7 in 10 elevi au ieșit pozitiv la testul antidrog
Adolescenții implicați în dosarul drogurilor din școli au fost evaluați de experții Agenției Naționale Antidrog, iar concluziile sunt șocante. Șapte dintre cei zece au ieșit pozitiv la testul antidrog. ”Parcă vorbeam cu niște stafii”, au declarat specialiștii. Aceștia au explicat în exclusivitate pentru știrile TVR cum a fost posibil că niște copii fără probleme să se transforme în consumatori de droguri și chiar dealeri. Pentru ajutor apelați numărul unic de urgență pentru copii 119.
Cel puţin unul din zece români a consumat o dată în viaţă droguri ilicite, arată un raport al Agenţiei Naţionale Antidrog. Adolescenţa este perioada cu vulnerabilitatea cea mai mare
Cel puţin unul din zece români, cu vârsta cuprinsă între 15-64 ani, a consumat un tip de drog ilicit de-a lungul vieţii (consum experimental), în timp ce 6% dintre ei au consumat şi în ultimul an (consum recent), arată un raport al Agenţiei Naţionale Antidrog (ANA).
Consumul de droguri, o realitate îngrijorătoare. Medicul Bogdan Gheorghe: Vârsta de debut în consumul de droguri este 13 ani. De cele mai multe ori părinții fug de acest subiect din lipsa de informații
Drogurile fac ravagii în România! Consumul de droguri în rândul românilor devine o realitate îngrijorătoare, reliefată prin controalele Poliției Rutiere în trafic, ce scot la iveală șoferi, de diferite vârste și cu diferite ocupații, care au consumat stupefiante.
Ofițerii merg din școală în școală. Proiect pilot al Agenţiei Naţionale Antidrog pentru a le vorbi elevilor despre riscul consumului de stupefiante
Lecţii antidrog vor fi predate pentru început în toate şcolile din Capitală, iar pe viitor şi în alte oraşe ale ţării. Agenţia Naţională Antidrog a început un proiect pilot prin care aduce în şcoli specialişti şi foşti consumatori care să le explice tinerilor la ce riscuri se expun dacă încep să consume substanţe interzise.

