Digitalizarea - strategii care așteaptă să fie puse în practică

Statul român încă mai caută metode prin care instituțiile administrației publice să fie mai eficiente. Digitalizarea nu se poate face fără o pregătire a funcționarilor, în contextul în care tot apar noi tehnologii care ar reduce birocrația și cozile la ghișee. Institutul Național de Administrație a reunit pentru prima data reprezentați ai mai multor instituții pentru un schimbi de idei și de soluții.

Instituțiile publice nu vor mai solicita documente emise de entități ale statului

Instituţiile publice şi organele de specialitate ale administraţiei publice centrale nu vor mai solicita persoanelor fizice sau persoanelor juridice, în vederea soluţionării cererilor pentru furnizarea unui serviciu public, copii de pe avize sau alte documente care au fost emise de către entităţi ale statului. Proiectul de lege care prevede această măsură a fost adoptat miercuri în plenul Camerei Deputaţilor.

Florin Cîțu nu este de acord cu proiectul prin care bugetarii din instituțiile administrative ale statului să fie introduși în șomaj tehnic

Contre în Guvern pe tema şomajului tehnic pentru bugetari. Ministrul Finanțelor îl contrazice pe prim-ministrul Ludovic Orban și spune că nu susține o astfel de măsură în acest moment. Premierul anunțase săptămâna trecută că măsura trebuie aprobată ca o dovadă de solidaritate a angajaților din sectorul public cu cei din privat.

CCR a respins sesizarea președintelui Klaus Iohannis privind modificările aduse legii administrației publice locale

Curtea Constituţională a României a respins sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis asupra actului normativ de modificare şi completare a Legii administraţiei publice locale 215/2001, au precizat pentru Agerpres oficiali ai CCR. În sesizarea către CCR preşedintele arăta că "prin modul în care a fost adoptată, precum şi prin conţinutul normativ legea criticată contravine unor norme şi principii constituţionale".

Estonia digitalizează complet administrația publică

Estonia s-a hotărât să elimine birocraţia, aşa că s-a angajat într-un proiect unic şi ambiţios: digitalizarea completă a administraţiei publice. Orice operaţiune care presupune interacţiunea cetăţeanului cu statul va fi realizată electronic, în afară de căsătorie, divorţ şi transfer de proprietate.

A început Programul Oficial de Internship al Guvernului. Mesajul premierului adresat tinerilor: Sâcâiți-i și enervați-i pe colegii mei!

O sută de tineri care nu au mai mult de 25 de ani și vor o carieră în administrația publică centrală au intrat în Programul Oficial de Internship al Guvernului. Studenți sau recent absolvenți ai unei universități din România ori din afara țării, muncesc pentru doua luni în cadrul guvernului. Să îi tratați ca pe egalii noștri, le-a cerut  premierul miniștrilor.

Ultima Oră

Cele mai citite