Trei luni de la masacrul comis de Hamas în Israel. În mâna teroriștilor mai sunt 136 de ostatici

S-au împlinit trei luni de la masacrul comis de Hamas în Israel. Trei luni de când familiile celor răpiţi de terorişti trăiesc o durere de neimaginat. 136 de oameni, femei, copii, vârstnici sunt ţinuţi încă în catacombele de sub Fâşia Gaza. Armata israeliană a anihilat organizaţia doar în nordul Fâşiei, iar premierul Benjamin Netanyahu promite că războiul nu se va termina decât atunci când obiectivele vor fi îndeplinite: eliminarea Hamas şi eliberarea ostaticilor.

Eliberarea ostaticilor Hamas începe vineri, când intră în vigoare și armistițiul. Armata israeliană continuă să atace intens în Gaza, până la încetarea focului. Incursiune în rețeaua subterană a Hamas

Primii ostatici din Gaza vor fi eliberați mâine. Este vorba despre 13 civili israelieni, anunță oficialii din Qatar, țara care a mediat acordul Israel-Hamas. Încetarea focului intră în vigoare mâine dimineața la 7.00, în timp ce primii ostatici vor fi predați după-amiaza la ora 4.00. Până la încetarea focului, Israelul continuă să atace intens în Gaza și l-a arestat pe directorul spitalului Al-Shifa, acolo unde se află cartierul general al teroriștilor.

Ultima Oră

Cele mai citite