Ambasadorul Israelului în România, Reuven Azar, la Tema Zilei: Astăzi vor fi eliberați 13 ostatici deținuți de Hamas

7 februarie 2024, 07:51 (actualizat 7 februarie 2024, 09:25)

Miercuri vor fi eliberați 13 ostatici deținuți de Hamas, iar în fiecare din următoarele trei zile, tot atâția ostatici vor fi puși în libertate.

Anunțul a fost făcut de ambasadorul Israelului în România, Excelenţa, Reuven Azar, în cadrul emisiunii Tema Zilei, de pe TVR Info. Acesta a subliniat că în total vor fi 50 de ostatici eliberați.

Reuven Azar, ambasadorul Israelului în România: Noi avem în realitate două țeluri. Primul este să eradicăm Hamas și al doilea este să aduncem înapoi ostatici. Pe parcursul zilei, 13 ostatici se presupune că vor fi eliberați. În următoarele trei zile consecutive, în fiecare zi, vom avea aceeași cifră eliberată. Deci, așteptările noastre sunt ca în următoarele patru zile să avem 50 dintre ostaticii noștri eliberați.

SUA, Qatarul și mediatorii egipteni au pregătit un demers diplomatic pentru a reduce divergențele dintre Israel și Hamas cu privire la un plan de încetare a focului în Gaza, după ce gruparea palestiniană a răspuns la o propunere de încetare prelungită a luptelor și de eliberare a ostaticilor, potrivit Reuters.

Prim-ministrul Qatarului, Mohammed bin Abdelrahmane Al-Thani, s-a declarat „optimist” şi a spus că a primit un răspuns de la Hamas cu privire la cadrul general al acordului privind ostaticii. „Acest răspuns conţine câteva comentarii, dar este, în general, pozitiv”, a apreciat oficialul qatarez.

Secretarul de stat american Antony Blinken, aflat într-un turneu în Orientul Mijlociu, a declarat că va discuta răspunsul Hamas cu oficialii israelieni atunci când va vizita țara miercuri.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite