Patru români mor zilnic pe şosele. Ministerul Transporturilor a anunțat construirea unor pasaje subterane pe drumurile naţionale, pentru a preveni accidentele rutiere produse din cauza traversărilor ilegale

În bătălia cu pietonii care îşi riscă viaţa şi traversează drumurile naţionale prin locuri nepermise, Ministerul Transporturilor mai face o încercare. Anunţă construirea unor pasaje subterane. Pentru început acestea vor apărea în aşa numitele puncte negre de pe şosele ţării, adică în localităţi traversate de drumuri naţionale intens circulate. România e prima în Europa la numărul de accidente mortale. Iar zilnic pierde patru cetăţeni în accidente rutiere.

Rata mortalității prin accidente rutiere în România, dublă față de media europeană. Cauze: de la viteză, la infrastructura proastă

România e țara europeană care a înregistrat cele mai multe decese cauzate de accidentele rutiere, chiar și în pandemie. Numai anul trecut, peste o mie de oameni au murit și peste 5 mii au fost grav răniți, arată statisticile Poliției Române. Rata mortalității e dublă față de media europeană. Viteză excesivă, nerespectarea regulilor de către pietoni și starea proastă a infrastructurii rămân principalele cauze, spun specialiștii.

Comisarul pentru Transporturi, la TVR: Obiectivul la nivel european e zero morţi pe șosele în 2050. În cazul României, majoritatea accidentelor sunt în urban. Populaţia vulnerabilă - pietonii, cicliştii

Numărul deceselor din accidentele rutiere trebuie redus la jumătate până în anul 2030, ne-a declarat ÎN EXCLUSIVITATE comisarul european pentru Transporturi. Adina Vălean subliniază că obiectivul asumat la nivel european este zero morţi pe şosele în 2050.

Ultima Oră

Cele mai citite