Nu mai sunt bani pentru tromboliză. Pacienții cu accident vascular cerebral sunt în pericol

Programul de tromboliză demarat în vară, menit să salveze pacienții cu accident vascular cerebral, s-a blocat. Ministerul Sănătății nu a suplimentat fondurile alocate centrelor înființate în țară, iar majoritatea au rămas fără bani pentru achiziționarea substanței salvatoare. Direcțiile de Sănătate Publică au cerut încă de acum două luni suplimentarea sumelor alocate, dar toate demersurile au rămas fără răspuns.

Încă un pacient a murit la spitalul Sanador. Familia acuză medicii că au greșit diagnosticul

Spitalul Sanador este în centrul unui nou scandal. Familia unei femei de 65 de ani, care a murit joi în unitatea medicală privată, îi acuză pe doctori de malpraxis. Ei susţin că medicii au diagnosticat-o şi au tratat-o greşit, ceea ce i-a afectat starea de sănătate. Reprezentanţii unităţii medicale subliniază că pacienta a fost îngrijită corect şi că familia a fost informată continuu despre fiecare procedura si tratament administrat.

Prof. Vlad Ciurea, despre accidentul vascular cerebral: Ce-l provoacă și ce trebuie să facem pentru a-l preveni

Şansa să primeşti îngrijiri adecvate în cazul unui accident vascular cerebral (AVC) este o loterie în România. Avem doar 13 centre în întreaga ţară, în care bolnavii sunt trataţi ca în străinătate. Prea puţine pentru a-i salva pe toţi. Aproape 35 de mii de oameni mor în fiecare an pentru că nu avem aparatură, medici şi spitale. Prof. Vladimir Ciurea, medic primar neurochirurg, a vorbit la TVR 1 despre accidentul vascular cerebral.

A fost deconectată de la aparate fără acordul familiei. Anchetă în cazul femeii din Vaslui care a intrat în comă la 10 minute după externare

Scandal cu bătaie pe holurile Spitalului de Urgență din Vaslui. Pacienta care a intrat în comă la zece minute după ce medicii i-au făcut o clismă și au trimis-o acasă, a fost deconectată de la aparate și a murit. Rudele n-au fost nici măcar consultate și au sărit să-i linșeze pe medici. Îi acuză de neglijență și spun că vor face plângere la Poliție și la Colegiul Medicilor. Doctorii susțin însă că femeia avea șanse de supraviețuire extrem de mici, așa că au ales varianta deconectării.

Ultima Oră

Cele mai citite