Ministrul de Interne Lucian Bode, despre cazul Bolintin: Această tragedie a scos la iveală putregaiul unui sistem care s-a degradat de la an la an. Reguli noi pentru selecția polițiștilor

Tragedia de la Bolintin Vale a scos la iveală putregaiul unui sistem în care unii angajați sunt în cârdășie cu politicienii locali sau cu infractorii. Sunt declarațiile făcute de ministrul de Interne, care a vorbit și despre resursele umane insuficiente și cîteodată slab pregătite. De altfel, sunt luate în calcul proceduri mai riguroase pentru selecţia cadrelor, mai ales a celor din surse externe.

Polițistul care a accidentat mortal o copilă în București a cerut ajutor la 112 şi a rugat să fie trimisă mai repede o ambulanţă

La aproape cinci zile după accidentul în care un polițist a spulberat două fete pe o trecere de pietoni din Capitală, omorând-o pe una dintre ele, a venit și prima reacție a ministrului de Interne. Lucian Bode a admis că agentul nu era în nicio misiune urgentă și a dat asigurări că acesta nu scapă de răspunderea penală. Ministrul a promis și o reformă serioasă a procesului de selecție în poliție. Pe de altă parte, înregistrările de la 112 arată că agentul a anunțat imediat accidentul, a cerut sfaturi pentru a o ajuta pe copilă şi a rugat de mai multe ori să fie trimisă mai repede o ambulanţă. Atenție, urmează detalii cu puternic impact emoțional!

Doi frați, de 13 și 15 ani, și-au pierdut viețile după ce mașina în care se aflau a fost lovită de tren

Doi frați, de 13 și 15 ani, și-au pierdut viețile, după ce mașina în care călătoreau a fost lovită de tren la o trecere la nivel cu calea ferată. În mașină, se mai aflau doi adulți și doi câini. Adulții au supraviețuit și au ajuns la spital cu răni ușoare, dar animalele au pierit și ele. Pentru că în tren se aflau mulți pasageri, a fost declanșat planul roșu de intervenție, însă pasagerii trenului nu au fost răniți.

Protest la Poliție, după moartea Raisei. Fetița a fost omorâtă pe trecerea de pietoni, de un polițist care șofa cu viteză, deși nu era în misiune

Raisa, fetița ucisă pe trecerea de pietoni de un polițist, a fost înmormântată azi, la aceeași oră la care s-a produs teribilul accident. În timp ce familia își conducea copilul spre cimitir, cunoscuți și prieteni s-au adunat la Secția 5 de Poliție, ca să își ceară dreptate. Între timp, autorul accidentului a fost plasat sub control judiciar și este acuzat de ucidere din culpă. După acest caz, procedura a fost schimbată, astfel încât vor trebui să anunţe prin staţie când vor să circule în regim prioritar.

Polițistul care a accidentat mortal o fată, sub control judiciar. Şefii Poliţiei au schimbat procedura privind folosirea semnalelor luminoase, după această tragedie

Poliţistul de 30 de ani care a lovit-o mortal pe trecerea de pietoni pe Raisa şi a rănit grav o altă copilă va fi cercetat sub control judiciar. Agentul nu era într-o misiune urgentă care să justifice folosirea semnalelor luminoase când a provocat accidentul, spun superiorii lui. Şefii Poliţiei au schimbat procedura după această tragedie, astfel că de acum, agenţii vor trebui să anunţe prin staţie când vor să circule în regim prioritar. Vă avertizăm, urmează imagini și informații cu un puternic impact emoțional!

Șeful Poliției Capitalei: Am dispus retragerea din funcţie a poliţistului care a accidentat mortal o fetiță pe trecerea de pietoni

Şeful Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, Bogdan Berechet, a anunţat vineri seara, într-o conferință de presă, că a dispus retragerea din funcţie a agentului de poliţie care a accidentat mortal o fată de 13 ani pe o trecere de pietoni, subliniind că Poliţia Capitalei nu a încercat "nicio secundă muşamalizarea acestui eveniment".

Ultima Oră

Cele mai citite