Suspiciune de hantavirus, la un bărbat din Reșița, care a călătorit recent în Serbia

Hantavirus / Profimedia Images
21 May 2026, 21:12 (actualizat 23 May 2026, 00:07)

Încă un posibil caz de hantavirus în România. Este vorba despre un bărbat din Reșița, care a călătorit recent în Serbia.

Bărbatul este internat la Spitalul Județean din Reșița, la secția de boli infecțioase.

Medicii așteaptă rezultatele probelor de la Institutul Cantacuzino din București, care vor arăta dacă este sau nu vorba despre tulpina care se transmite de la om la om.

Săptămâna trecută, a fost confirmat un caz de hantavirus la Arad, însă s-a dovedit că bărbatul a luat boala intrând în contact cu șoareci.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite