Sunt montate detectoare în locuințele din Bâzdâna, satul doljean care stă pe o pungă de gaz

13 martie 2024, 18:45 (actualizat 13 martie 2024, 18:47)

Au început să fie montate detectoare de gaz în locuințele din satul Bâzdâna, județul Dolj, unde în urmă cu două săptămâni a explodat o casă, din cauza acumulărilor de gaz metan din sol. În satul unde mai trăiesc doar vârstnici, jumătate din case sunt fie părăsite, fie locuite doar în vacanțe. De frica unei nenorociri, unii au decis să plece la rude. Autoritățile fac măsurători în zonă și aproape în fiecare zi se descoperă concentrații periculoase de gaz în locuințe și în fântâni.

Aflat la circa 30 de kilometri de Craiova, satul Bâzdâna este un cătun izolat. Acolo trăiesc acum doar 23 de oameni, toți vârstnici.

Din cele 60 de case, mai puțin de jumătate sunt locuite, restul sunt părăsite sau folosite rar, ca locuințe de vacanță.

Drumul care leagă satul de comuna Calopăr este neasfaltat, greu de parcurs și pe jos, și cu mașina. Ca să ajungă la primărie, la magazin sau la farmacie, bătrânii din sat trebuie să meargă pe jos șase kilometri, mai mult prin pădure.

Îmi fac pâinea cu făină, vine și nora mea. Îmi aduc copiii ce am nevoie. E frumoasă viața aici, e liniște, e curat.

Concentrații periculoase de gaz în locuințe și în fântâni

De două săptămâni, satul e în centrul atenției, după ce casa unuia dintre localnici a sărit în aer, din cauza unei pungi de gaz metan, care se află în pământul pe care sunt construite casele.

Citește și: O casă a sărit în aer din cauza unei acumulări de gaze. Localnicii sunt speriați, satul lor se află pe o pungă de gaze naturale

Aproape în fiecare zi, se descoperă concentrații periculoase de gaz în locuințe și în fântâni.

În unele cazuri, concentrațiile de gaz sunt de 100%. Situația este îngrijorătoare, așa că autoritățile au început să monteze detectoare de gaz, mai întâi în casele locuite.

Au fost deja puse în funcțiune primele 12 aparate, iar până vineri toate locuințele vor fi dotate cu astfel de detectoare, inclusiv cele în care proprietarii vin ocazional.

Dan Diaconu, prefectul judeţului Dolj: Niște detectoare sofisticate cu sistem de ventilație. Pornesc automat și eliberează gazul din camera respectivă dacă sunt acumulări.

Citește și: Ședință de urgență la Prefectura din Dolj, după explozia unei case. Autoritățile au luat măsuri, după ce concentrația de gaz metan în zonă s-a triplat

Oamenii sunt sfătuiți să-și aerisească bine locuințele

Bogdan Vlăduțoiu, inspector şef, ISU Dolj: Trebuie să-și aerisească locuințele, să evite utilizarea surselor de foc, să le folosească numai când sunt siguri că locuința a fost aerisită.

Cum pericolul nu a trecut, Primăria a pregătit un spațiu special pentru localnici, dacă va fi nevoie să-i evacueze.

Daniel Bobin, primarul comunei Calopăr: Am curățat o structură a școlii, am achiziționat paturi, pături, lenjerii, tot ce e necesar pentru cazare.

De o săptămână, o firmă de prospecțiuni geologice face măsurători în zonă. După ce se vor obține toate datele, se va stabili dacă va fi necesar să se treacă la forări.

Citește și: Geologii fac verificări la Bâzdâna, în Dolj, unde, în fântâni și sub case, există acumulări de gaze

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite