O casă a sărit în aer din cauza unei acumulări de gaze. Localnicii sunt speriați, satul lor se află pe o pungă de gaze naturale

1 March 2024, 19:16

O casă din judeţul Dolj a sărit în aer şi a fost distrusă complet. Era locuinţa bărbatului care acum aproape doi ani a descoperit o pungă de gaze în solul din curte, atunci când a săpat o fântână. Acum el a vrut să facă focul în sobă când s-a produs explozia. Proprietarul a fost rănit şi a ajuns la spital. Măsuratorile au detectat gaze în anumite zone din sat, dar nu tot timpul. Localnicii sunt speriaţi.

Explozia a avut loc dimineață, aproape de ora 8, în satul Bâzdâna. Casa a fost complet distrusă. Iar proprietarul care se află înăuntru a fost aruncat pe geam de suflul exploziei și are arsuri la față și la mâini. Dar era conștient când a fost găsit de echipele de salvare. Localnicii au sunat imediat pentru ajutor.

Vlăduț Minciună, prim adjunct, inspector şef ISU Dolj: Persoana accidentată, proprietarul, a încercat să aprindă soba și a explodat fără să fie și incendiu. E posibil să fi fost o acumulare de gaz, echipajul CBRn a făcut măsurători și în zona casei și la cinci metri de casă au fost constatate acumulări de gaze.

Bărbatul a fost transportat la spital.

Dan Diaconu, prefectul judeţului Dolj: Este la spital are arsuri de gradul 2 la membrele superioare și de grad 1 la față. Comunică, e stabil momentan. S-au făcut măsurători la față locului. Nu sunt scurgeri de gaze, nu au fost detectate cantități mari de gaz sunt în zona puțului forat, dar nu semnificativ. Legătura e făcută că acolo a fost o explozie cu gaz, dar din măsurătorile făcute nu sunt scurgeri majore de gaz.

Acum aproape doi ani, când proprietarul a forat pentru o fântână, s-au detectat pentru prima dată acumulări de gaze, în curtea casei care a explodat. Atunci s-au făcut măsurători, iar concluzia a fost că pericolul a trecut.

Daniel Bobin, primarul localităţii Calopăr: Noi am făcut adresa către toate instituțiile statului. Au venit, s-au făcut măsurători, de-a lungul timpului nu au mai fost scurgeri. După ce s-a astupat acel puț, ulterior s-a întâmplat ce s a întâmplat acum. Au dispărut, acum probabil s-au acumulat iar.

Măsurătorilor făcute acum arată că acumulările de gaze nu ar fi peste tot. Dar localnicii stau cu teamă.

Localnică: Periculos este că stăm cu gazele sub noi. Ne sperie, sigur că ne sperie, dacă apă nu mai e în sat în fântâni, peste tot forfotește gazul. Ne sperie, nu avem apă. Chiar la mine în curte gaz, fântână de la mine e prima din care a ieșit gaz, dacă aprindeam ceva lua foc, n-am asupat-o, dar ne e frică să umblăm în ea, am face în altă parte fântână, dar ne e frică.

Pompierii vor rămâne în zonă, iar un echipaj specializat va mai face măsurători.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite