Sunt din nou bacterii în apa potabilă din Curtea de Argeș, potrivit analizelor

Apa robinet/Foto: Arhiva
20 February 2026, 16:49 (actualizat 20 February 2026, 16:54)

Sunt din nou bacterii în apa potabilă din Curtea de Argeș. Analizele DSP arată prezența unei bacterii periculoase atât în rețeaua de distribuție, cât și la stația de tratare.

Rezultatele depășesc valorile admise de lege și ridică semne de întrebare privind siguranța apei livrate populației.

Potrivit analizelor, s-a descoperit “prezența Clostridium perfringens la proba recoltată din ieșire stație tratare Cerbureni, și într-o singură probă din rețeaua de distribuție (1UFC/100 ml).

Luni, autoritățile anunțaseră că nu au mai fost depistate bacterii, dar erau depășite în continuare valorile de siguranță pentru a fi bună de băut.

De aproape 4 luni, localnicii din Curtea de Argeș și trei comune vecine se aprovizionează cu apă de la izvoare și din bazinele cu apă potabilă alimentate de ISU.

Apa curentă nu a fost bună nici măcar pentru spălat săptămâna trecută, când în rețea a fost descoperită o bacterie periculoasă.

Prefectura suspectează că în râul Argeș ar ajunge ilegal dejecții și a cerut controale.

PNL Argeș susține însă că reprezentantul guvernului în județ trebuie să își dea demisia pentru că a știut de nereguli și nu a luat măsuri. A ignorat documente pe care le-a primit în urmă cu jumătate de an.

În replică, prefectul de Argeș spune că problemele cu ar fi apărut și din cauza Hidroelectrica.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă