SUA anunță noi sancțiuni pentru Iran, deși ministrul de externe de la Teheran se declarase optimist după negocierile din Oman

6 February 2026, 20:48 (actualizat 6 February 2026, 20:51)

Statele Unite şi Iran au purtat vineri negocieri în Oman despre programul nuclear al Teheranului. Discuţiile, intermediate de țara gazdă, sunt o încercare de reducere a tensiunilor dintre cele două țări, care ar putea duce la o confruntare militară. După negocieri, ministrul iranian de externe a declarat că sunt “un început bun”, dar Statele Unite au anunţat noi sancţiuni împotriva Teheranului.

Sunt vizate 15 entităţi, două persoane fizice şi 14 nave petroliere din “flota fantomă” implicată în comerţul cu petrol. Unele vase arborează pavilioanele Turciei, Indiei şi Emiratelor Arabe Unite.

Sancţiunile îngheaţă toate activele deţinute în Statele Unite de persoanele şi entităţile vizate şi interzic companiilor şI cetăţenilor americani să facă afaceri cu acestea.

Negocierile dintre delegaţia iraniană, condusă de ministrul de Externe, şi cea americană, care i-a inclus pe emisarii preşedintelui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, s-au desfăşurat indirect, prin intermediul Omanului.

Discuţiile au fost utile „pentru clarificarea gândirii iraniene și americane și pentru identificarea domeniilor în care se pot face progrese” a declarat ministrul de externe din Oman, care s-a întâlnit, pe rând, cu cele două delegaţii. El a indicat că este posibilă reluarea negocierilor în viitor, „la momentul oportun„.

Ministrul iranian de Externe a declarat că delegaţiile vor reveni acasă pentru consultări. Zidul de neîncredere ar trebui să fie depăşit, a adăugat el.

Abbas Araghchi, ministrul de externe al IranuluiDacă cealaltă parte continuă procesul actual și păstrează aceeași abordare, putem ajunge la un cadru pentru discuții și la subiectele care vor fi discutate în cadrul viitoarelor întâlniri. Nu vreau să judec acum, dar cred că a fost un început bun și că poate continua cu succes, dar asta depinde de cealaltă parte și, de asemenea, de deciziile care vor fi luate la Teheran.

Negocierile s-au purtat după ameninţările repetate ale preşedintelui american privind un atac asupra Iranului. Avertismentele nu au încetat nici înainte de discuţiile din Oman. Statele Unite au deplasat forţe militare impresionante în apropierea Iranului.

Karoline Leavitt – secretar de presă al Casei AlbePreședintele a fost evident destul de clar în cerințele sale față de regimul iranian. Capacitatea nucleară zero este un aspect în legătură cu care a fost foarte explicit. Și vrea să vadă dacă se poate ajunge la o înțelegere. Și în timp ce aceste negocieri au loc, aș vrea să reamintesc regimului iranian că președintele are la dispoziție multe opțiuni, pe lângă diplomație, în calitate de comandant suprem al celei mai puternice armate din istoria lumii.

Anterior, ambasada virtuală a SUA din Iran  îndemnase cetățenii americani care se află în Iran să părăsească țara „acum”. Ambasada a anunțat că: “Măsuri sporite de securitate, închideri de drumuri, perturbări ale transportului public și blocaje ale internetului sunt în curs de desfășurare. Guvernul Iranului continuă să restricționeze accesul la rețelele de internet mobile, fixe și naționale. Companiile aeriene continuă să limiteze sau să anuleze zborurile către și dinspre Iran.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite