Optimism după negocierile SUA-Iran din Oman
Statele Unite şi Iran au purtat vineri negocieri în Oman, intermediate de reprezentanţii ţării gazdă, despre programul nuclear iranian. Discuţiile sunt o încercare de dezescaladare a crizei dintre Statele Unite şI Iran, cu potenţialul de a declanşa o confruntare militară. Armata amricană a deplasat forţe importante în Orientul Mijlociu, iar iranienii au declarat anterior că vor riposta unui atac militar.
Negocierile dintre delegaţia iraniană, condusă de ministrul de Externe, şi cea americană, care i-a inclus pe emisarii preşedintelui Trump, Steve Witkoff şi Jared Kushner, s-au desfăşurat indirect, prin intermediul Omanului.
Discuţiile au fost utile „pentru clarificarea gândirii iraniene și americane și pentru identificarea domeniilor în care se pot face progrese” a declarat ministrul de externe din Oman, care s-a întâlnit, pe rând, cu cele două delegaţii. El a indicat că este posibilă reluarea negocierilor în viitor, „la momentul oportun„.
Ministrul iranian de Externe a declarat că delegaţiile vor reveni acasă pentru consultări. Zidul de neîncredere ar trebui să fie depăşit, a adăugat el.
Abbas Araghchi, ministrul de externe al Iranului: Dacă cealaltă parte continuă procesul actual și păstrează aceeași abordare, putem ajunge la un cadru pentru discuții și la subiectele care vor fi discutate în cadrul viitoarelor întâlniri. Nu vreau să judec acum, dar cred că a fost un început bun și că poate continua cu succes, dar asta depinde de cealaltă parte și, de asemenea, de deciziile care vor fi luate la Teheran.
Negocierile s-au purtat după ameninţările repetate ale preşedintelui american privind un atac asupra Iranului. Avertismentele nu au încetat nici înainte de discuţiile din Oman. Statele Unite au deplasat forţe militare impresionante în apropierea Iranului.
Karoline Leavitt – secretar de presă al Casei Albe: Președintele a fost evident destul de clar în cerințele sale față de regimul iranian. Capacitatea nucleară zero este un aspect în legătură cu care a fost foarte explicit. Și vrea să vadă dacă se poate ajunge la o înțelegere. Și în timp ce aceste negocieri au loc, aș vrea să reamintesc regimului iranian că președintele are la dispoziție multe opțiuni, pe lângă diplomație, în calitate de comandant suprem al celei mai puternice armate din istoria lumii.
Iranul şi Statele Unite au fost de acord cu negocieri privind programul nuclear al Iranului. Însă secretarul de stat american a anunţat că Washingtonul doreşte discuţii despre rachetele balistice ale Iranului, sprijinul pentru grupurile militante din regiune şi tratamentul propriului popor, după protestele masive reprimate de Teheran.
Oficialii iranieni au declarat că nu vor negocia arsenalul lor de rachete şi au afirmat că Teheranul vrea recunoaşterea dreptului său de a îmbogăţi uraniul – o linie roşie pentru Casa Albă.

