Studiu controversat: biodiversitatea e în declin, dar nu am ajuns la „a șasea extincție în masă”
Un nou studiu publicat în PLOS Biology susține că, deși biodiversitatea este în declin, disparițiile de specii și genuri nu se apropie de pragul unei extincții în masă, definite prin pierderea a 75% din toate speciile într-un interval geologic, arată o analiză CNN.
Analiza arată că, în ultimii 500 de ani, au dispărut 102 genuri (90 de animale și 12 plante), majoritatea în habitate insulare. În plus, ritmul extincțiilor pare să fi încetinit în ultima sută de ani, parțial datorită eforturilor de conservare.
Această concluzie contrazice un studiu din 2023 realizat de cercetătorii Gerardo Ceballos (Universitatea Națională Autonomă din Mexic) și Paul Ehrlich (Universitatea Stanford).
Cei doi au argumentat că omenirea se confruntă deja cu o „a șasea extincție în masă”, întrucât datele actuale arată pierderi de specii și genuri de mii de ori mai rapide decât în mod normal. „Speciile care au dispărut într-un singur secol ar fi avut nevoie de mii de ani să dispară în condiții obișnuite”, au spus aceștia pentru CNN.
Dezbaterea rămâne deschisă. Sadiah Qureshi, istoric al științei la Universitatea din Manchester, subliniază că există un consens privind criza biodiversității, dar nu și asupra încadrării acesteia ca extincție în masă.
Mulți geologi consideră că actuala situație nu atinge pragurile marilor extincții din trecut, precum cele care au marcat istoria geologică a Pământului.

