Statul român are datorii masive către magistrați, estimate la peste 10 miliarde de lei
Statul român are datorii masive către magistrați, estimate la peste 10 miliarde de lei. Această sumă provine din drepturi salariale câștigate definitiv în instanță în perioada 2018–2025.
Magistrații nu au câștigat în instanțe doar drepturile salariale restante. De-a lungul timpului, și-au mărit veniturile adăugând tot felul de sporuri, indemnizații și drepturi, câștigate tot după decizii ale unor colegi.
Guvernul a încercat să plătească eșalonat aceste drepturi salariale restante la finalul anului 2025 până în 2029. Însă noi și noi procese s-au deschis, fără a avea cineva posibilitatea de a le opri.

