Întâlnire secretă între șefii Justiției, pentru a salva diurna care mărește veniturile magistraților cu 40%

19 May 2026, 20:17 (actualizat 19 May 2026, 20:27)

Întâlnire secretă la vârful Justiției între șefii CSM, Instanţei Supreme și Parchetului General. Liviu Odagiu, Lia Savonea și Cristina Chiriac s-ar fi reunit pe ascuns, săptămâna trecută, pentru a-și salva o parte din privilegiile financiare. Miza a fost blocarea aplicării reformei asumate de Guvernul Bolojan. Mai exact, limitarea diurnelor la 23 de lei pe zi pentru toți bugetarii. Dar magistrații au decis că austeritatea nu e pentru ei.

Magistraților detașați şi delegaţi nu li se aplică plafonul de austeritate, conform ordinului dat de la vârful Justiţiei. Ei rămân la privilegiul stabilit printr-o ordonanță din anul 2006, potrivit unor documente publicate de G4media. Adică o diurnă zilnică de 2% din salariul brut. Efectul direct este creşterea venitului lunar cu 40%.

Liviu Avram, jurnalist G4media: O problemă pe care o ridică această afacere este dată de documentele care au stat la baza ei. Avem o așa-zisă “minută” în care trei oameni de la vârful Justiției stabilesc ei cum anume se interpretează o lege.

Practic, două reglementări se bat cap în cap. Ordonanța de Urgență 27/2006 prevede că magistrații delegați sau detașați primesc diurnă de 2%/zi din salariul brut. În timp ce Legea 141/2025 stabilește, strict pentru anul 2026, că diurnele întregului personal plătit din fonduri publice, deci inclusiv ale magistraților, se limitează la 23 de lei/zi. Fără să abroge însă vechile prevederi.

Argumentul folosit de şefii Justiţiei este că ordonanța din 2006 ar fi o lege specială, care are prioritate față de Legea 141, considerată „lege generală”. Astfel, pentru tot anul 2026, magistrații detașați și delegați continuă să primească diurnele calculate procentual din salariu. Nu plafonul de 23 de lei aplicat celorlalți bugetari.

În opinia specialiştilor, decizia creează impresia unui sistem care își stabilește singur privilegiile, în afara oricărui control public real, iar o soluţie pentru a nu se mai ajunge în astfel de situaţii ar fi sesizarea Curţii Constituţionale.

Liviu Avram, jurnalist G4Media: Soluţia pentru a rezolva această problemă, și nu doar aceasta, pentru că vorbim de 20.000 de dosare prin care magistrații și-au câștigat drepturile în instanță, în care ei își dădeau unii altora aceste privilegii, cred că a a sosit momentul să fie sesizată Curtea Constituțională.

Jurnaliştii Știrilor TVR i-au intrebat pe reprezentanții CSM, Instanţei Supreme şi Parchetului General dacă o lege poate fi aplicată selectiv şi poate fi modificată printr-un simplu ordin. Dar aceștia nu au răspuns până acum.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite