Magistrații au de primit de la Guvern un miliard de euro. Procurorii și judecătorii au câștigat în instanță restanțe salariale
Noi controverse în jurul banilor pe care magistrații trebuie să îi primească de la Guvern, restanțe de un miliard de euro. Specialiștii în drept susțin că magistrații care și-au mărit singuri salariile nu au respectat mai multe decizii ale Curții Constituționale.
Înalta Curte a dat Guvernul în judecată pentru plata unor restanțe salariale, iar Ministerul de Finanțe a invocat mai multe decizii CCR, dar instanța nu a ținut cont de ele.
Nu e prima dată când judecătorii își măresc singuri salariile. Spre exemplu, atunci când Guvernul a acordat procurorilor DNA un spor anticorupție de 40 la sută, judecătorii s-au simțit discriminați, au dat Guvernul în judecată și – surpriză – au câștigat.
Așa s-a ajuns ca procurorii și judecătorii să câștige în instanță restanțe salariale de un miliard de euro.
În acest an, Guvernul a tăiat peste un miliard de lei de la magistrați și i-a direcționat către pensionari. Înalta Curte a dat imediat Guvernul în judecată la Curtea de Apel și a câștigat. Ministerul de Finanțe a invocat deciziile CCR care nu permiteau judecătorilor să își mărească singuri salarile, dar instanța a motivat ca nu mai e nimic de făcut.
Sentințele sunt definitive, chiar dacă au fost date cu nerespectarea deciziilor CCR. Așa că magistrații trebuie să își primească banii.

