Magistrații au de primit de la Guvern un miliard de euro. Procurorii și judecătorii au câștigat în instanță restanțe salariale

14 June 2026, 18:33

Noi controverse în jurul banilor pe care magistrații trebuie să îi primească de la Guvern, restanțe de un miliard de euro. Specialiștii în drept susțin că magistrații care și-au mărit singuri salariile nu au respectat mai multe decizii ale Curții Constituționale.

Înalta Curte a dat Guvernul în judecată pentru plata unor restanțe salariale, iar Ministerul de Finanțe a invocat mai multe decizii CCR, dar instanța nu a ținut cont de ele.

Nu e prima dată când judecătorii își măresc singuri salariile. Spre exemplu, atunci când Guvernul a acordat procurorilor DNA un spor anticorupție de 40 la sută, judecătorii s-au simțit discriminați, au dat Guvernul în judecată și – surpriză – au câștigat.

Așa s-a ajuns ca procurorii și judecătorii să câștige în instanță restanțe salariale de un miliard de euro.

În acest an, Guvernul a tăiat peste un miliard de lei de la magistrați și i-a direcționat către pensionari. Înalta Curte a dat imediat Guvernul în judecată la Curtea de Apel și a câștigat. Ministerul de Finanțe a invocat deciziile CCR care nu permiteau judecătorilor să își mărească singuri salarile, dar instanța a motivat ca nu mai e nimic de făcut.

Sentințele sunt definitive, chiar dacă au fost date cu nerespectarea deciziilor CCR. Așa că magistrații trebuie să își primească banii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite