Statul descurajează românii să devină antreprenori. Politicile fiscale pun presiune pe mediul de afaceri

5 November 2024, 19:29 (actualizat 5 November 2024, 20:47)

Să ai propria afacere la noi în ţară devine un vis tot mai îndepărtat pentru românii care vor să fie antreprenori, după cum arată chiar statisticile. În primele nouă luni ale acestui an s-au înfiinţat cu aproape 20% mai puţine firme comparativ cu aceaşi perioadă a anului trecut. Economiştii spun că acesta este un semn de recesiune şi pun întreaga situaţie pe seama politicii fiscale a statului, care nu doar că nu îi încurajează pe cei cu iniţiativă în mediul de afaceri, dar este şi resposabilă de faptul că multe firme dau falment după primii 5 ani de la înfiinţare.

După 15 ani, Andreea a renunţat la statutul de angajat ca să devină propriul şef. Şi-a pariat toate economiile şi de două luni are un magazin online de jucării sustenabile.

Andreea Popescu – antreprenoare: Am pornit cu un business plan, însă pe hârtie lucrurile arată un pic mai frumos decât în realitate. Atunci când începi efectiv activitatea te loveşti de costuri neprevăzute.

Statul este unul dintre cei care îi încarcă facturile, prin modificările dese de politică fiscală.

Adrian Negrescu – analist economic: Oamenii se tem să deschidă o nouă afacere în condiţiile în care nu ştiu pe ce taxe se vor baza în anii ce urmează. Se vorbeşte de creşterea TVA, de creşterea impozitului pe venit, impozitului pe dividente. Este foarte dificil să conturezi o afacere nouă neştiind care sunt taxele pe care le vei plăti în următorii ani.

Andreea Popescu – antreprenoare: Pentru noi cei care abia am început, calculele sunt foarte strânse pe hârtie şi orice modificare legislativă sau fiscală ne-ar putea scoate din business. Este greu la început când încă nu ai o bază de clienţi şi un venit stabil pe care să te bazezi.

Şi aşa, românii sunt descurajaţi să devină antreprenori.

În primele nouă luni au fost înregistrate 90.000 de firme. Cu aproape 20 de procente mai puţine comparativ cu aceaşi perioadă a lui 2023. Teleorman, de exemplu, nu doar că se află în topul judeţelor cu cele mai puţine societăţi comerciale înfiinţate din ianuarie şi până în septembrie, dar înregistrează şi o scădere a firmelor nou înfiinţate cu mai bine de 30 de procente faţă de anul trecut.

Experţii în economie traduc aceste cifre prin semne ale recesiunii.

Alina Bota Tăbuşcă – consultant mediu de afaceri: Sunt obligaţi să funcţioneze pe modul supravieţuire. Ori asta nu este o mentalitate sănătoasă de business. Nici pentru stat în sine. Un stat care are nevoie de o economie funcţională are nevoie şi de antreprenori.

Studiile de specialitate arată că peste 50% dintre firmele înfiinţate la noi în ţară dau faliment după primii 5 ani de funcţionare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite