Statele Unite vor retrage 5.000 de soldați din Germania

Soldați americani/ Foto: Profimedia Images
2 May 2026, 07:01 (actualizat 2 May 2026, 08:01)

Statele Unite vor retrage 5.000 de soldați din Germania.

Anunţul a fost făcut de Pentagon. Retragerea va fi finalizată în termen de șase până la douăsprezece luni, potrivit Reuters.

Oficialii apărării au caracterizat mișcarea ca un semnal al nemulțumirii lui Trump față de nivelul de asistență oferit de aliații europeni în războiul SUA-Iran.

Un oficial al Pentagonului a declarat că această decizie va readuce numărul trupelor la nivelurile de dinainte de 2022 și reflectă presiunea Washingtonului ca Europa să își asume o responsabilitate mai mare pentru propria securitate.

Germania găzduiește aproximativ 35.000 de soldați americani, adică cea mai mare prezență militară americană în Europa.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă