Ministrul german de Externe a declarat că țara este „pregătită” pentru reducerea numărului de trupe americane

Ministrul de externe german, Johann Wadephul / captura video
Ministrul de externe german, Johann Wadephul / captura video
30 April 2026, 16:47 (actualizat 30 April 2026, 16:49)

Ministrul de externe al Germaniei a declarat că țara este „pregătită” pentru orice reducere a numărului de trupe americane de acolo, relatează Agence France-Presse, după ce Donald Trump a amenințat cu o astfel de mișcare în urma unei dispute cu Friedrich Merz.

„Suntem pregătiți pentru asta”, a spus Johann Wadephul când a fost întrebat despre această problemă în timpul unei vizite în Maroc.

„Discutăm îndeaproape și într-un spirit de încredere în toate organismele NATO și așteptăm decizii din partea americanilor în această privință.”

Washingtonul analizează posibilitatea reducerii efectivelor militare din Germania. Confirmarea a venit de la cel mai înalt nivel, la finalul a două zile de schimburi de replici acide între cancelarul Germaniei şi preşedintele Donald Trump. Totul, după ce Friedrich Merz a declarat că Statele Unite sunt umilite de conducerea Iranului.

‘Statele Unite studiază și ia în considerare în prezent posibilitatea unei reduceri a efectivelor militare din Germania, iar o decizie va fi luată foarte curând‘, a scris președintele american pe platforma sa Truth Social.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite