Statele Unite au sechestrat două petroliere din flota fantomă a Rusiei. Unul, interceptat în Marea Caraibilor, iar al doilea, în Atlanticul de Nord
Statele Unite au sechestrat două petroliere din flota fantomă a Rusiei. Unul a fost interceptat în Marea Caraibilor, iar al doilea, după două săptămâni de urmărire, în Atlanticul de Nord, la Sud de Islanda.
În postarea oficială a Comandamentului Sudic american se afirmă că nava abordata în Marea Caraibilor era implicată în activități ilicite.
Al doilea petrolier sechestrat aparţinuse flotei venezuelene dar naviga sub pavilion rusesc, în încercarea de a evita blocada și sancțiunile americane. Unele informații arată că Rusia ar fi mobilizat un submarin pentru a-l escorta.
Pete Hegseth, secretar american de război: Două petroliere, două în aceeaşi noapte, au fost capturate de SUA, fără pavilion sau cu sancţiuni impuse, pentru că blocada impusă vaselor fără pavilion şi cu sancţiuni continuă. Această pârghie va fi folosită în continuare, aşa cum a menţionat secretarul Mark Rubio.
Marco Rubio, secretar de stat al SUA: Una dintre nave care a fost capturată, care avea petrol, în Caraibe, ştiţi ce cer autorităţile interimare din Venezuela? Vor petrolul care a fost capturat să facă Parte din înţelegere, înţeleg că singura varianta prin care pot muta petrol, să genereze venituri şi să nu ajungă n colaps economic, este dacă cooperează şi lucrează cu SUA şi asta vom vedea că se va întâmpla.
Petrolierul capturat în Marea Caraibilor va fi remorcat spre coastele Statelor Unite.
Karoline Leavitt, purtător de cuvânt al Casei Albe: Departamentul Justiţiei şi Departamentul Securităţii Interne, în coordonare cu Departamentul de Război au făcut anunţul în această dimineaţă, pentru violarea sancţiunilor americane. Am vorbit despre întărirea politicii noastre de sancţiuni înainte de Noul An, iar această Administraţie va aplica în totalitate politica de sancţiuni a Statelor Unite. Vasul a fost reţinut în această dimineaţă în Atlanticul de Nord în urma unui mandat emis de un Tribunal Federal american, după ce a fost urmărit, iar acesta a fost un petrolier venezuelean din Flota fantomă, care a transportat petrol supus sancţiunilor, iar Statele Unite, sub acest preşedinte, nu va tolera acest lucru.
Ministerul Apărării de la Londra a confirmat că a sprijinit Statele Unite în capturarea petrolierului Marinera.
Dimitris Ampatzidis, analist Kpler: Vedem că nava a fost însoțită de nave militare din Rusia, știm că autoritățile americane au încercat și luna trecută să o sechestreze, după blocada totală anunțată de președintele Trump pe 16 decembrie. După aceea, petrolierul s-a deplasat în Atlantic și se îndrepta probabil spre Rusia.
Până acum, mai multe petroliere legate de Venezuela au fost sechestrate de forţele SUA. Moscova a reacţionat la capturarea petrolierului sub pavilion rusesc şi a afirmat că este un act de piraterie şi o încălcare a dreptului internaţional.

