Stare de urgență în sectorul energetic din Republica Moldova, după ce linia electrică Isaccea – Vulcăneşti a fost deconectată

24 March 2026, 14:38

Guvernul de la Chişinău s-a întrunit într-o şedinţă extraordinară pentru a institui stare de urgenţă în sectorul energetic pentru 60 de zile.

Decizia vine după ce, noaptea trecută, linia electrică Isaccea – Vulcăneşti a fost, din nou, deconectată, în urma atacurilor ruseşti asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei.

Pentru a evita deconectările, au fost puse în funcţiune rute alternative de alimentare cu energie electrică, din România şi Republica Moldova.

Autorităţile precizează că linia electrică rămâne, în continuare, deconectată, iar specialiştii încearcă să remedieze problema.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite