Sorin Grindeanu: Partidul Social Democrat este deschis să discute cu prim-ministrul desemnat Eugen Tomac
Partidul Social Democrat este deschis să discute cu prim-ministrul desemnat Eugen Tomac, “în vederea coagulării unei majorității parlamentare”, a precizat, într-o postare pe pagina sa de Facebook, președintele formațiunii, Sorin Grindeanu.
Mesajul lui Sorin Grindeanu, președintele PSD:
“România și românii au nevoie, cât mai rapid, de un Guvern! Partidul Social Democrat este deschis să discute cu prim-ministrul desemnat Eugen Tomac în vederea coagulării unei majorității parlamentare. PSD dorește să știe care este viziunea prim-ministrului desemnat atât despre programul de guvernare al viitoarei sale echipe executive, cât și componența acestei echipe. Ulterior, conducerea PSD va supune discuției interne concluziile acestor consultări cu prim-ministrul desemnat. Pentru a susține noul Guvern, PSD își dorește respectarea următoarelor principii:
• reluarea investițiilor și stimularea economică pentru a recupera locurile de muncă pierdute,
• protejarea românilor cu venituri mici și medii,
• și susținerea IMM-urilor românești.

