Sorana Cîrstea a fost eliminată în primul tur la Roland Garros

28 mai 2024, 20:05 (actualizat 28 mai 2024, 20:39)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (34 de ani, cap de serie 28) a fost eliminată marți, în primul tur la Roland Garros, de rusoaica Anna Blinkova (55 WTA), scor 6-3, 3-6, 7-6(5).

Meciul, care a fost amânat câteva ore din cauza ploii, a început bine pentru Sorana, care s-a desprins la   3-0 în primul set. Jucătoarea noastră a solicitat un timeout medical din cauza unei probleme la piciorul stâng. Blinkova a preluat controlul și a încheiat setul cu șase game-uri câștigate la rând.

În setul al doilea Sorana a reușit trei break-uri și a trimis meciul în decisiv, câștigând cu 6-3.

În setul 3 sportiva noastră a fost condusă cu 3-1, a revenit la 4-3 în setul al treilea, dar a cedat un serviciu și s-a ajuns la tiebreak, unde a fost învinsă cu 10-5.

Meciul a durat două ore și 27 de minute, iar în tribune a fost fotografiat și Ion Țiriac.

Pentru prezența pe tabloul principal, Sorana Cîrstea primește 73.000 de euro și 10 puncte în clasamentul WTA.

Pe tabloul principal de la Roland Garros mai sunt două românce, Ana Bogdan, care o întâlnește în runda a doua pe Anastasia Pavlyuchenkova, și Irina Begu, care se confruntă cu Linda Noskova.

Jaqueline Cristian a fost și ea eliminată în primul tur, învinsă de letona Jelena Ostapenko, campioană pe zgura pariziană în 2017, în finală cu Simona Halep.