Şomajul este în creștere, iar oportunitățile de angajare sunt tot mai puține. Candidații fără experiență și cei care au ajuns în pragul pensiei sunt cei mai vulnerabili și își găsesc cel mai greu de lucru

18 October 2025, 15:43 (actualizat 18 October 2025, 15:49)

Șomajul este în creștere, iar angajatorii primesc un număr tot mai mare de CV-uri de la persoanele care sunt în căutarea unui serviciu. Totuși, la târgurile de locuri de muncă, numărul de posturi disponibile e mai mic decât în anii trecuți. Candidații fără experiență și cei care au ajuns în pragul pensiei sunt cei mai vulnerabili și își găsesc cel mai greu de lucru.

Yaris e studentă, în primul an de master, la Universitatea Politehnică din București. Vrea să înceapă o carieră în IT. Așa că a venit, împreună cu o colegă, la cel mai mare târg de locuri de muncă din Capitală. Pentru început a ales să se înscrie la un intership, adică la un stagiu de practică, dar care e plătit.

YARIS – studentă, Universitatea Politehnică Bucureşti: Cam așa se începe de fapt. Joburile de entry-level sunt mai greu de atins și mai întăi începi cu intership. Pentru ambele parti este nevoie să vadă o periodă de proba, să vedem cum ne adaptam și noi.

Pentru candidații fară experiență, obținerea unui loc de muncă, fără un stagiu de practică, este o provocare.

CORINA – studentă, Unitersitatea Politehnică Bucureşti: Se pune foarte mult accent pe proiecte personale, certificări. Și din punctul asta de vedere sunt un pic emoționată pentru că nu am avut parte de foarte multe proiecte. Dar lucrez la ele. (…) Îmi dau interesul.

Peste 80 de angajatori caută oameni pentru peste 7.000 de locuri de muncă. Sunt mai puține decât în alți ani. Interesul din partea candidaților e însă mai ridicat pentru că și șomajul a crescut.

CĂTĂLIN DEACU – jurnalist TVR: În România șomajul a crescut în ultimele luni în contextul în care am avut parte de concedieri în mai multe domenii. Cea mai mare rată a șomajului, aproape 24% a fost în rândul tinerilor cu vârstă cuprinsă între 15 și 24 de ani. Asta arată cele mai noi date ale Institutului Național de Statistică, valabile pentru luna august.

DRAGOŞ GHEBAN – organizator, Angajatori de Top: Am observat un interes foarte mare din partea candidaților (…) S-au înscris cu peste 20% mai putini candidați decât la edițiile anterioare, din toate categoriile. (00.01.02) Dintodeauna a fost mai dificil pentru candidații la început de cariera și la final de cariera. Din păcate atunci când sunt mai puține oportunități în piață, aceste segmente au mai mult de suferit.

Și pentru Mărgarit Gheorghe, în vârstă de 61 de ani, de profesie inginer, este greu să își găsească de lucru.

ROMULUS GHEORGHE MĂRGĂRIT – inginer: Am venit cu gândul de a găsi o colaborare. Nici măcar nu mai doresc să mă angajez, pentru că nu am reușit să mă angajez decât dacă am spus că am liceul. Eu, în primul rând, am 21 de ani de școală (…) dacă mă duc la cineva și îi spun domne sunt ingier, am brevet de invenție ce să spun, se sperie.

Consilierii de carieră recomandă candidaților să fie perseverenți.

MONICA CĂLIN – consilier de carieră: E foarte important să aplice la cât mai multe joburi. Cred că principalul motiv pentru care oamenii nu avansează este de fapt încrederea în ei pe care nu și-o acordă.

Târgul de locuri de muncă de la Sala Palatului din Capitală e deschis până mâine la ora 17.00.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite