Solidaritate în fața tragediei: ONG-uri și voluntari din Iași trimit ajutor în zonele lovite de viitură
Oamenii impresionaţi de tragedia sinistraţilor din judeţele Suceava şi Neamț îşi arată solidaritatea cu aceştia. Mai multe ONG-uri din Iaşi, Primăria, dar şi oameni simpli au început să strângă donaţii în bani, dar și alimente sau diverse produse de strictă necesitate.
Primul camion umanitar, cel al Casei Share, va pleca mâine spre Broşteni, iar angajații unei fabrici puse pe pauza o săptămână vor face voluntariat în zonele afectate de inundaţii. Şi Primăria deschide de astăzi centre de colectare şi invită ieşenii să fie solidari.
În hala Casei Share se fac ultimele pregătiri pentru plecarea către Broşteni. Cutii cu alimente neperisabile, apă, produse de igienă, detergenți, saltele, paturi și lenjerii, roabe și lopeți vor ajunge la sinistrați.
Din serele asociaţiei au fost pregătite mai multe lazi cu legume proaspete, care vor fi împărțite în sat. Iar 10 voluntari vor ajuta oamenii să-și scoată mâlul din locuințe.
Solidaritatea s-a extins și în afara asociațiilor nonprofit. Loredana Tănasă a aflat despre dezastru și, ca simplu cetățean, l-a sunat pe primarul din Broșteni ca să afle ce e urgent de trimis. Cu ajutorul unui grup de prieteni, a strâns o sumă importantă de bani care va ajunge la sinistrați.
Doritorii pot să doneze la Iași și în corturile primăriei sau la centrele de cartier.
Mai multe ONG-uri și-au unit campania de strângere de donații și au amplasat un cort în fața Palatului Culturii.

