Şofer din Botoșani prins la volan, două zile la rând, într-o stare de ebrietate avansată

14 May 2025, 14:56

Poliţiştii din judeţul Botoşani au dispus reţinerea unui şofer în vârstă de 40 de ani, după ce două zile la rând a condus maşina într-o avansată stare de ebrietate, au anunţat, miercuri, oficialii Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ).

Potrivit acestora, poliţiştii din cadrul Secţiei de Poliţie Rurală nr. 7 Darabani au emis, marţi, ordonanţă de reţinere pentru 24 de ore pe numele unui bărbat, de 40 de ani, din comuna Viişoara, cercetat sub aspectul comiterii infracţiunilor de conducere sub influenţa alcoolului.

Din cercetări, a reieşit faptul că acesta, la data de 12 mai, a fost depistat în timp ce se deplasa cu autoturismul pe drumul public, din comuna Viişoara, fiind sub influenţa alcoolului, respectiv, 1,20 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Ulterior, la data de 13 mai 2025, acesta a fost din nou identificat în trafic, pe drumul judeţean DJ 293, în comuna Coţuşca, fiind sub influenţa alcoolului, de data aceasta valoarea rezultată în urma testării cu aparatul alcooltest fiind de 1,32 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite