Slujbă religioasă specială. În Timișoara, un preot oficiază liturghia în limbajul semnelor

27 April 2026, 17:19

Slujbă religioasă unică în vestul ţării pentru persoanele cu deficienţe de auz. În Timişoara, liturghia ţinută în limbajul semnelor are loc în subsolul unei bisericii din Piaţa Sinaia. Un preot s-a gândit că e important să-L aducă pe Dumnezeu si credinţa mai aproape de cei care nu aud. Dacă la început numărul enoriaşilor era mic, acum,  vin oameni şi din alte judeţe pentru a se bucura de cuvântul lui Dumnezeu….. în linişte.

În fiecare duminică și de sărbători, la biserica din Piața Sinaia sunt oficiate două slujbe, în paralel. În biserica mare, credincioșii ascultă liturghia cu ochii închiși și se roagă într-un glas, iar la subsol slujba se ține… în liniște.

Părintele Eugen Bendariu e singurul din vestul țării care poate ține slujba în limbajul semnelor pentru persoanele cu deficiențe de auz.

Privirile credincioșilor rămân ațintite asupra mâinilor părintelui pe toată durata slujbei.

Potrivit statisticilor, în România sunt aproape 23.000 de persoane cu deficiență profundă de auz. Peste 2.000 sunt copii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite