Situația din Siria, în atenția Ministerului Afecerilor Externe

8 December 2024, 18:50

Ministerul de Externe de la București atrage atenția că situația din Siria este încă fluidă.

Oficialii din minister sunt în contact permanent cu partenerii europeni și din regiune pentru a acționa în funcție de cursul evenimentelor.

Țin legătură și cu românii din zonă și precizează că orice acțiune trebuie decisă astfel încât să aibă în vedere securitatea cetățenilor.

Personalul misiunii diplomatice a României la Damasc e în siguranță, iar românilor din Siria li se recomandă să își anunțe prezența la ambasadă. Ei trebuie să își comunice coordonatele pentru a putea fi contactați in caz de urgență.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite