Simularea Evaluării Naţionale va putea fi organizată şi în şcolile în care elevii nu au fost testaţi, a anunțat ministrul Educației, Mihai Dimian

17 martie 2026, 17:10 (actualizat 17 martie 2026, 17:11)

Simularea examenelor din cadrul Evaluării Naționale va putea fi organizată şi în şcolile în care elevii nu au fost testați, a anunțat marţi, la Parlament, ministrul Educației, Mihai Dimian.

Ministerul pune la dispoziţia acestor şcoli subiectele necesare, pune la dispoziţie platforma de evaluare şi evaluatori, astfel încât împreună cred că vom putea organiza în perioada următoare, la o dată comună, şi acest exerciţiu de simulare şi pentru aceşti elevi. Dar 97,7% dintre unităţile şcolare au organizat acest exerciţiu şi prezenţa totală cred că este undeva pe la 90% din total„, a declarat ministrul Educației, Mihai Dimian.

Anunțul ministrului vine în contextul în care simularea Evaluării Naționale nu este organizată în toate școlile. Sindicatele le-au recomandat profesorilor să nu participe, în semn de protest față de măsurile de austeritate adoptate de Guvern.

În perioada 16-18 martie 2026, are loc simularea Evaluării Naționale pentru elevii de clasa a VIII-a, cu probele de Limba Română, Matematică și Limba Maternă. Rezultatele vor fi comunicate individual pe 30 martie și nu vor fi afișate public.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite